Прочитај ми чланак

Сукоб у влади због Симпа: СПС и СНС против УРС-а

0

simpo-Foto--A--VASILJEVICH.png(Политика.рс, фото: А. Васиљевић)

Динкић за данас најављује блокаду рачуна, Дачић каже да ће Симпо сачекати новог министра финансија, а Вучић да сви морају да плаћају порезе.

Најаве Млађана Динкића, одлазећег министра финансија, да ће данас бити блокиран рачун компаније „Симпо” и да ће министарски мандат завршити с комплетно уведеном нултом толеранцијом на неплаћање пореза, покренуло је јуче поново варнице с премијером Ивицом Дачићем, који је рекао да ће „дуг ’Симпа’ сачекати новог министра финансија”.

– Следеће седмице ниједно једино предузеће неће бити у статусу пореског дужника. Сви ће или плаћати, или ће бити блокирани, или ће репрограмирати свој дуг, објаснио је Динкић, образложивши заправо шта значи Вучићев концепт нулте толеранције према пореским обвезницима.

Истичући да је „Симпо” изузетно важна фабрика за југ Србије, Динкић је рекао да та компанија годинама није плаћала порез, да им је упућена молба да се тај дуг претвори у власништво државе, али да од тога није било ништа, већ очекују заштиту од премијера Дачића.

Дачић је јуче одговорио да принципи морају да буду једнаки како за „Симпо”, тако и за сва друга предузећа и фабрике у Србији и нагласио да је посао владе да помогне предузећима, а „не да их убије”.

Премијер је негирао да он лично има било какве везе са тим предузећем, без обзира на то што је директор „Симпа” Драган Томић члан СПС.

Дачић је истакао и да је некоректна информација, која је, како је рекао, незванично потекла из Министарства финансија, да је он лично скинуо са дневног реда седнице владе питање о стечају у том предузећу.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

О овој теми се није расправљало на седници владе, а сам премијер је објаснио да није хтео ту тачку да ставља на дневни ред пошто га је саветник потпредседника владе Александра Вучића, Синиша Мали, обавестио да је договорено да то не иде на ту седницу. Дачић је рекао да је супротно договору Министарство финансија ипак инсистирало да наметне то питање на дневни ред. Премијер је нагласио да је са потпредседником владе Александром Вучићем, чији је кабинет учествовао у решавању тог проблема, било договорено да се не иде на седницу, већ да се сачека његов повратак.

Упитан како коментарише најаве бившег министра финансија и каква је судбина „Симпа” уколико га данас блокирају, Драган Томић, директор „Симпа” каже за „Политику” да такве његове изјаве вероватно имају политичку позадину, али да он не желим да улази у то.

Он се сложио с премијером да „не може одлазећи министар да предлаже мере које имају политички карактер”.

– „Симпо” није постао порески дужник зато што није желео да плаћа порез, већ због великог кредитног задужења у које је ушао даби после ембарга и рата наставио производњу која је значајна за опстанак Врања и југа Србије и то цела влада зна, каже Томић.

И у оваквим условима „Симпо” сваког месеца само по основу ПДВ-а у буџет уплати око 50 милиона динара. И даље ради с „Икеом” и „Киком” и Врање живи од производње у „Симпу”, објаснио је јуче Томић.

Ако се узме у обзир, каже он, колико је имовине ове фабрике остало у бившим југословенским републикама, па и у бившем СССР-у, право је питање ко коме дугује – држава „Симпу” или „Симпо” држави, каже он и додаје да „Симпо” запошљава више од 6.500 радника, када се узму у обзир и радници који опслужују ову фабрику.

Он је подсетио да ће „Симпо” у договору с владом, припремити Програм реструктурирања, који, између осталог садржи конкретан предлог плаћања свих доспелих, а неплаћених пореских обавеза, о чему је јуче и званично обавештена Пореска управа Србије што ће бити достављено 26. августа, у понедељак.

– Одлуком владе из фебруара 2010. године, а на основу Закона о приватизацији, одлучено је да се „Симпо” ослободи плаћања пореза, те да се тај дуг наплати када се фирма прода. До тога, међутим није дошло, каже Томић. 

dusan_bajatovic_191011Душан Бајатовић, потпредседник СПС-а и директор „Србијагаса” који је како сам каже „докторирао” на социјалном аспекту предузећа по Србији које треба сачувати, каже да о томе хоће ли фирма отићи у стечај не одлучује министар финансија, него закон.

– Треба видети у којој је фази реорганизације или реструктурирања фирма и шта каже закон у том случају, а понајмање треба превидети чињеницу да је „Симпо” свих ових година испуњавао социјалне захтеве владе у смислу очувања радних места, па самим тим и југа Србије, што има своју цену, објаснио је Бајатовић.

По њему „Симпо” не треба затварати, јер је то највећи сепски извозник намештаја у Европи, а коме треба нових 6.000 људи на улици, пита он.

Извор из владе с којим је „Политика” контактирала каже да је ово само наставак сукоба премијера Ивице Дачића и одлазећег министра Млађана Динкића и да су у случају „Симпа” СПС и СНС на истој страни.

Извор „Политике” из владе који је рекао да јуче није одржана седница, није могао ни да потврди да ли ће се на следећој седници „Симпо” наћи на дневном реду, као ни то када ће седница бити одржана, мада се спекулише да би могла да буде заказана за суботу.

Исти извор истиче да је ово и политичко питање. Влади је сада најмање потребно да 5.000-6.000 запослених у „Симпу” изађе на улицу.

Други извор из владе сматра да се СНС у овом случају држи по страни и да ће бити онако како буде рекло Министарство финансија, као и да му није јасно зашто премијер не предузима никакве „конкретне” мере против бившег министра финансија .