Прочитај ми чланак

ОШТАР ОДГОВОР ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСKЕ ВУЧИЋУ: Не пада снег да прекрије брег…

0

Српски народ и они који су га водили увек су се бринули о својим светињама, па и у време турске власти, управо са свешћу да тиме улажу не у сопствену славу, већ за добро и добробит целог народа. Такве их је историја и упамтила.

Владика Теодосије ниједном речју није омаловажио напоре председника Републике и Владе Србије за очување Косова и Метохије као саставног дела Србије, али подела која се помиње у медијима за Цркву није само политичко питање, већ пре свега питање судбине десетина хиљада верника и најважнијих светиња, саопштила је Епархија рашко-призренска.

Фото: Танјуг

Будући да је недавно објављени апел владике Теодосија поводом све чешћег помињања идеје о етничкој подели Косова и Метохије изазвао жестоку лавину сасвим беспотребних осуда и оптужби, Епархија рашко-призренска нагласила је у свом саопштењу да владика Теодосије као епископ на Косову и Метохији дубоко осећа да је у моралној и духовној обавези да пастирски брине о својим верницима, али када је потребно и да упозори на могуће негативне последице које могу да уследе у ситуацији где је угрожен народ и његов опстанак.

За нашу Цркву све више у медијима помињана подела Косова и Метохије није само политичко питање, већ пре свега питање судбине десетина хиљада наших верника и најважнијих светиња, поручује Епархија и подвлачи да владика у свом апелу ниједном речју није омаловажио напоре председника Републике и Владе Србије за очување Косова и Метохије као саставног дела Србије, јер се подразумева да је дужност и обавеза оних који су на власти да брину о својој Уставом регулисаној територији и свим грађанима Републике Србије.

Гледиште, као и забринутост изражена у апелу Владике, јасно произилазе из чврстог и јединственог става Светог Архијерејског Сабора СПЦ, наводи се у саопштењу Епархије и додаје се да је владика у првом делу свог апела посебно са благодарношћу поменуо помоћ Владе Републике Србије која је давана Цркви и српском народу свих претходних двадесет година, не правећи разлику која је политичка партија била на власти.

“Држава Србија, односно, тачније речено, народ Србије, свесрдно помаже својим суграђанима на Косову и Метохији у циљу опстанка, одрживости постојећег и обнове уништеног наслеђа. Такође је поменута и помоћ бројних домаћих и страних добротвора који су несебично пружали велики допринос нашем народу. Све што нам је дато примали смо са благодарношћу и користили искључиво наменски у циљу обнове цркава, манастира и унапређења живота нашег верног народа, као што ћемо то и даље чинити”, поручује се у саопштењу Епархије.

Епархија додаје да зато чисте савести све што добија, прима са јасним свешћу да је тим новцем нико не може купити.

“Српски народ и они који су га водили увек су се бринули о својим светињама, па и у време вишевековне турске власти, управо са свешћу да тиме улажу не у сопствену славу, већ за добро и добробит целог народа. Такве их је историја и упамтила”, подсећа се у саопштењу.

У том контексту, за Епархију рашко-призренску потпуно је недолично да улази у медијску препирку, која је нажалост покренута на личној основи, управо неодговорним оптужбама против владике Теодосија истога дана када је апел и објављен.

“Али, како наш народ каже ‘Не пада снег да покрије брег, него да свако покаже свој траг’, жао нам је, ако се у овој ситуацији неко нашао лично прозван. Много је сада важније да се усресредимо на озбиљан проблем који је пред свима нама и да га решавамо са одговорношћу и бригом о сваком нашем човеку где год живео на Косову и Метохији”, наводи Епархија.

Зато се труде, како додају, да низ оптужби са којима се суочавају ових дана не схвате као злу намеру, већ као искушење у смутним временима, које треба одговорно да превазиђемо, радећи заједно на добробит Цркве и народа.

Стефановић: Државна политика о којој се нико није изјаснио
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је епископ рашко-призренски Теодосија, када је оценио да би подела и размена територија довела до масовног исељавања Срба са југа Косова, „говорио о државној политици о којој се нико није изјаснио“.

Он је оценио и да Албанци са Косова и Метохије не насељавају масовно југ Србије, како се спекулише у јавности, али да одређени број њих креира „фиктивну слику свог присуства и бројности“ пријављивањем боравишта у више општина истовремено, али да је полицији утврђивање исправности пријављеног боравишта приоритет.