Прочитај ми чланак

Српском народу је потребан српски национални програм

0

Српско друштво се налази у свеопштој и дубокој кризи. Колонијализована споља и заробљена изнутра, Србија је суочена с изазовима који опредељују њено битисање у будућности. Угрожавање територијалне целовитости Србије, атак на Српску Православну Цркву и српско народно биће у Црној Гори, стални притисци на Републику Српску и дефицит права српског народа у целом региону, представљају наше стратешке изазове.

Синиша Тодоровић

У Србији сведочимо разградњи институционалне инфраструктуре, укидању парламентарне демократије, слободе и равноправности грађана, све већем социјалном раслојавању, криминализацији друштва, демографском колапсу, најезди миграната, разним глобалистичким експериментима и све дубљим поделама у српском народним бићу.

Све наречено захтева сабирање и реаговање најумнијих Срба из земље и дијаспоре. Српском народу је неопходан српски национални програм, чија вредносна вертикала мора да буде Светосавље, као темељ наше народне заједнице. Отварање свенародног дијалога о стратешким темама српске нације и државе, треба да буде приоритетни посао наше духовне, академске, културне, пословне и политичке заједнице.

Патријарх СПЦ и председник САНУ треба да буду покретачи свесрпског дијалога. Од њих очекујем да позову политичке актере на разговор о смиривању растућих друштвених тензија, које прете да прерасту у отворене сукобе. Српске поделе слабе народно биће и њихово превазилажење постаје најважнији национални задатак. Оне су бројне и сталне, а само мењају интензитет. Будућем дијалогу прилажем политичка начела која заступам више година, представљајући их као нову српску политику.

Народна алтернатива се залаже за темељну промену политичког система. То подразумева увођење већинског изборног система, како би грађани гласали за конкретну особу, а не странку. Број посланика треба смањити и формирати онолико изборних јединица колико се бира посланика. Такође, треба смањити и број одборника у локалним скупштинама. Народна алтернатива предлаже укидање Аутономне Покрајине Војводине, јер у томе видимо само вишак администрације, несразмерну територијалну организацију Србије и извор потенцијалног сепаратизма. Један од наших основних програмских начела јесте децентрализација Србије, кроз повећање овлашћења градова и општина. Важно је јавне послове учинити што ближим грађанима.

Избор одборника, градоначелника и председника општина треба да буде директан. Потребно је извршити деметрополизацију Србије и обезбедити равномеран развој свих крајева наше државе. Предлажемо да Нови Сад буде главни град Србије. Од стратешког значаја је формирање стабилне институционалне инфраструктуре. Афирмисање института непосредне демократије, као уставне норме, је наш важан програмски циљ. Народна алтернатива заступа став политичке и војне неутралности Србије и да то буду уставне категорије, уколико их народ потврди на референдуму.

Осим тога, уставна категорија, потврђена на референдуму, треба да буде и забрана продаје пољопривредног земљишта странцима. Постоји потреба да се формира Државна развојна банка која би, по стимулативним условима, финансирала приватне и јавне развојне пројекте. Србија треба да одустане од неолибералног економског концепта и развије социјалну тржишну привреду, економски патриотизам и да се усмери на развој домаћих предузећа. Очување стратешких ресурса у власништву државе је став нашег покрета.

Од нарочите важности је измена радног законодавства с циљем апсолутне заштите права запослених. Потпуна транспарентност свих јавних послова је једно од најважнијих програмских начела Народне алтернативе. У циљу укидања партократије и деполитизације јавног сектора, сматрамо да запослени у јавној управи не смеју да буду чланови странака, као што то Устав брани и судијама, тужиоцима, судијама Уставног суда, Заштитнику грађана и припадницима војске и полиције. Том низу у уставној норми треба додати и запослене у локалној и државној управи. Народна алтернатива је става да треба укинути финансирање странака из буџета, а за све учеснике на изборима омогућити једнаке услове. Тиме бисмо имали значајне уштеде новца који припада свим грађанима, а било би онемогућено да политички успех зависи од количине новца којим странке располажу.

Плате народних посланика треба да буду у висини просечне зараде у Србији. Народна алтернатива се залаже за друштво једнаких шанси, формирање социјалних фондова који би омогућили да нико у Србији не буде без прихода и на улици. Демографска обнова и снажна подршка младим брачним паровима, а нарочито подршка породицама с троје и више деце, налазе се међу програмским приоритетима нашег покрета. Смањивањем и укидањем сувишних јавних трошкова, рационализацијом јавног сектора и праведном расподелом друштвеног богатства, било би довољно средстава за финансирање свих наведених програма.

Залажемо се за пореску реформу с циљем смањења оптерећења рада и прогресивног опорезивања капитала и дохотка. Здравство и образовање на свим нивоима, треба да буду бесплатни и свима доступни. Минимална зарада треба да буде у висини минималне потрошачке корпе. Исто важи и за пензије. Као стечено право, умањене пензије морају да буду враћене. Од посебне важности за наш покрет је заштита личних и колективних права Срба у региону и дијаспори. Такође, укључивање дијаспоре у политички, економски и укупан друштвени живот Србије. Очување Косова и Метохије у оквирима Србије је чврсто становиште које заступамо. Предлажемо одржавање народног дијалога о државном уређењу Србије и изјашњавање грађана о обнови српске монархије. Српској држави је неопходна еманципација од утицаја страних центара моћи и афирмација политике суверенизма.