Прочитај ми чланак

Српски дизајнер направио сат који време мери ритмом у игри светла и сенке

0

Darko Mladenović.jpg

Српски дизајнер направио сат који време мери ритмом у игри светла и сенке

Познати српски дизајнер Дарко Младеновић из Париза креирао нови луксузни златни сат. Појављују се све сложенији модели часовника, па сам зато употребио нови израз „велико поједностављивање“.

ЗЛАТО И ЛУКСУЗ

Концепт сата Дарка Младеновића је сазревао и реализовао се протеклих неколико година.
Први примерци у продаји појавиће се почетком године.
Реч је о луксузном сату од осамнаестокаратног злата.
Цена ће бити у оквирима луксузних златних сатова познатих марки – каже Младеновић.

Најтеже је постићи савршеност једноставности. Тим мотом поводио се Дарко Младеновић, један од најпознатијих српских дизајнера данашњице, у изради ручног сата и при лансирању нове, сопствене робне марке. Његов сат, који у сложености идеје достиже перфекцију поједностављивања, замишљен је као естетски перпетуум мобиле у временској машини за пут од правремена до далеке, неодређене будућности.

„Новости“ су имале ексклузивну прилику да прве на овим просторима погледају сат чија геометријска креација плени чистим формама, а време мери ритмом у игри светла и сенке. Утисак ствара сплет попречних таласа и концентричних кругова.

Једноставне форме, без непотребних елемената, само с казаљкама, уз секундару да иницира вечити покрет и датум да заинтригира поглед, ослобођен је свега сувишног. Рељефи на оквиру „Дарко џиометрик“ сата преламају светлост тако да се стиче утисак сунчевог сјаја. И без бројки, због сталног покрета светла, и издалека, помаља се дванаест сакривених, али прецизних поделака.

– Сунце је основ за мерење времена. Идеју о времену добијамо кроз кретање планета око Сунца. Земља је највећи часовник – објашњава Младеновић своју инспирацију.

ТОМ КРУЗ, АЛБЕРТ ДРУГИ…

Дарко Младеновић је креирао за најпознатије светске фирме, као што су „Кристофл“, „Бакара“, „Ланком“, „Рокфелер центар“, „Луј Витон“, „Ван Клиф и Арпелс“…
Био је уметнички директор у кући „Сваровски“.
Његову кристалну скулптуру „Светлосни сноп“ сваке године добијало је сто најутицајнијих светских личности у избору листа „Тајм“.
Његово кристално наливперо имају личности као што су Том Круз или принц од Монака Албер Други.
За свој рад награђиван је више пута.

У његовом сату испреплетане су различите идеје у повратку на основне појмове око извора времена. Постоји као „укупно“ дело кроз које су прожети разни облици људског умећа и сазнања. Равнотежу интеракције у овом објекту постижу естетика, техника и филозофија.

Представљају, у ствари, ренесансног ствараоца који повезује све елементе у један производ и који има времена и воље да то уради управо на такав начин.

– Кад говоримо о старости сатова, обично се враћамо на причу о историјату механизма. Са дизајном мог сата покушавам да идем много даље од тога, на идеју о значењу времена, у простор одакле време потиче. То је, на неки начин, повратак на суштину и истину – каже париски дизајнер.

Младеновићев сат, с унутрашњим сунчевим зрацима, због свега, релативизује време у својој тачности.

Његов однос према времену је безграничан, јер визуелно покушава да дочара тренутке када се време мерило сунчевим сатом.

– Сат није „уписан“ у данашње време, већ прати линију од прапочетка, преко данашњице ка будућности. Његова је форма ванвременска – каже Младеновић. У читавом приступу крије се филозофски помак у прављењу сатова.

Повезује нас с нечим што нас превазилази, јер Сунце је основ целог света, енергије, живота, не само времена. Има нечег светог у њему. Управљаћемо се према Сунцу наредних неколико милијарди година. Сат је зато ту као повод да разговарамо о општем времену и бесконачности – поручује наш саговорник.

e-mail 2712 2013 cvorovic.gn@wanadoo.fr

Приликом израде овог пројекта, осмислио је још један концепт, „велико поједностављивање“. У индустрији сатова појављују се све сложенији модели, који се зову „велика компликација“. Садрже елементе од хронографа до месечевих фаза. Због тога сам употребио нови израз који нас води ка неком другом току – наглашава Младеновић. – Желео сам нешто супротно данашњем тренутку у ком смо преплављени информацијама. Враћамо се на основне вредности.

(Вечерње новости)