Прочитај ми чланак

СРАМОТА: Срби заборавили свог хероја – Од војводе Бојовића само слика

0

vojvoda (1)_620x0

О најславнијем земљаку, војводи Петру Бојовићу (1853-1945), из квартета српских војсковођа, учеснику шест ослободилачких ратова Србије с краја 19. и почетком 20. века, Нововарошани, а ни гости и намерници, не могу да сазнају ништа приликом посете Завичајном музеју. Тамо је, на паноу о Првом светском рату – само војводина слика, уз шест ратника и податак – да је командовао Првом армијом.

У одељењу Народног музеја из Ужица, отвореном 1. новембра прошле године, поводом стогодишњице ослобођења Старог Влаха од Турака – заборавили су на славног претка, рођеног у селу Мишевићи, на Златару. Нема ни помена где је и кад рођен, нема речи о животном путу, на коме је – војничким умећем и личном чашћу подигао најлепши споменик у српском роду.

Пропуста има још – у првој музејској збирци недостају сведочанства о последњих девет деценија краја, а вредно благо Старог Влаха, сакупљено из више извора, остављено је без низа мера заштите.

– Недостатак средстава и простора су пре годину и по диктирали обим поставке, а затим су у контакту са општином били „глуви телефони“ – одговара на примедбе проф. др Војислав Суботић, из Београда, који тврди да је идејни творац, кључни аутор поставке и стручни консултант у екипи историчара уметности, археолога, етнолога и других стручњака ужичког Музеја.

Под притиском јавности, у предвечерје обележавања 100-годишњице Првог светског рата, започеле су припреме да се у родном крају исправи неправда према команданту Прве армије у пробоју Солунског фронта, чије су јединице напредовале и по 200 километара испред савезничких снага и француске коњице.

У згради Библиотеке, својеврсном споменику градитељства у центру града, како тврди председник општине Димитрије Пауновић, до Нове године биће обезбеђен простор за проширење Музеја. Невоља је што општина намиче динар на динар.

– Ове године смо – каже Пауновић – више помоћи добили од турске развојне агенције „Тика“ него од своје државе. Надам се да ће ускоро бити урађен пројекат неопходних радова и садржаја поставке Музеја, па да конкуришемо за подршку Министарства културе, од којег смо тражили помоћ за санацију крова који прокишњава.

 И кад се створе услови, запеће за експонате – подсећају Нововарошани. Наиме, овде жале што се пре 20 година пропустила прилика да се дође до вредних експоната, кад су појединци нудили на продају оружје, ордење, документа из заоставштине Бојовића …

– Сад бисмо могли урадити реплике неких предмета војводе Бојовића из Војног и Историјског музеја у Београду – истиче Суботић.

– Припрема се изложба о Првом светском рату, па је то шанса да добијемо неке карте, а очекујем и ангажовање Народног музеја из Ужица. Има грађе и у приватним збиркама…

ЧАЧАНИ “ОТЕЛИ“ ВОЈВОДУ
Музеј у Чачку има изложбу о војводи Бојовићу на 33 паноа и у четири витрине са вредним драгоценостима, коју је, уз каталог у штампаној и електронској форми, припремио историчар Радивоје Бојовић. Чачани су вољни да изложба, уз минималне трошкове, гостује месец дана у граду под Златаром.

(Новости)