Прочитај ми чланак

СКУПШТИНА СРБИЈА: Молитва, па реплика

0

U skupštinskom bifeu (levo) bile planirane tri prostorije za molitvu
Уколико посланици затраже да им се омогући просторија за молитве, у Народној скупштини могле би да заживе и такозване религијске собе – сазнају „Новости“.

Ово би у наредним месецима могао да буде епилог сукоба који се разбуктао између народних изабраника СДА и СДПС. Наиме, Енис Имамовић из Угљанинове странке затражио је да се Мехо Омеровић, из табора Љајићевих социјадемократа, смени са места председника Одбора за људска и мањинска права, јер је, наводно, покушао да спречи лидера СДА да обави молитву.

БРИТАНСКА ТРАДИЦИЈА

Парламент Велике Британије свако заседање почиње хришћанском молитвом.
Ово је традиција и у Дому лордова и у Доњем дому, али није обавезна.
Посланици који не желе не морају да присуствују.

Омеровић каже за „Новости“ да посланике СДА „нико није ометао у молитви нити су за то потребни посебни услови“. Али, не одбацује могућност да се разговара о увођењу молитвених соба:

– Наравно, ако неко буде тражио, можемо да причамо о увођењу посебних просторија за молитву, али мислим да до то није потребно. Уосталом ако бисмо то учинили за вернике исламске вероисповести, требало би исто обезбедити и посланицима православне, католичке и других конфесија.

Секретаријат законодавног дома, како нам је рекла Јана Љубичић, секретар парламента, још није добио захтев да се посланицима обезбеди посебна соба или други услови за молитву.

Иако у Скупштини нема кутка за вернике, он је према пројекту архитекте Константина Јовановића, био предвиђен у парламенту. И то на месту где се сада налази ресторан. Како је „Новостима“ објашњено у парламенту, карактеристични сводови „кафане“ указују на то да су „према пројекту овде биле предвиђене просторије за вернике три конфесије – православце, католике и муслимане“.

– Међутим то се никад није десило због тога што је изградња парламента започета у Краљевини Србији, настављена у време Краљевине СХС, а завршена током Краљевине Југославије. Тек после Другог светског рата, 1945. године, одлучено је да тај простор постане ресторан – кажу у парламенту.

Наши посланици приликом путовања у иностранство виђали су да у скупштинама њихових колега постоје молитвене собе.

На пример, у Парламентарној скупштини Савета Европе налази се просторија за молитву и медитацију где заједно могу да се моле посланици свих вероисповести.

(novosti.rs)