Прочитај ми чланак

РУСКИ ЦЕНТАР У НИШУ: Москва тражи, Дачић извршава

0

Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић обратиће се следеће недеље премијеру Србије Александру Вучићу са захтевом да се реши статус Српско-руског хуманитарног центра у Нишу. Или решити статус или га угасити, јасан је био Дачић у изјави за дневни лист "Политика".

Подсетимо, ради се о објекту, према тврдњама његових оснивача искључиво хуманитарног карактера, чије функционисање на територији Србије није регулисано ниједним документом последњих пет година – колико постоји. У делу јавности фигурира став да би статус особља Центра требало да буде идентичан ономе који имају цивилни и војни службеници САД-а и НАТО-а у Србији.

© Sputnik/ Эдуард Песов

Тај објекат, који се налази непосредној близини нишког аеродрома и аутопута одакле руски тимови полазе у помоћ у ванредним ситуацијама, непрестано подгрева сумње у намере Москве да оснажи војно присуство у подручју окруженом НАТО државама којима се последња прикључила Црна Гора.

– Коме то смета да хуманитарни центар који се бави искључиво помоћи при поплавама, пожарима и осталом да добије посебан статус? – коментар је Стевице Деђанског, професора и директора невладине организације Центар за развој међународне сарадње.

Као објашњење разлога због којих је ово питање толико битно наводи „равноправност са представницима западних држава“.

Као једну од главних сметњи раду Српско-руског центра Дачић је навео недостатак средстава, пошто како је рекао, руска страна због нерешеног статуса не издваја новац за финансирање.

Игор Новаковић, истраживач Центра за међународне и безбедносне послове – ИСАЦ фонд, сумња да је тај импулс неминовно дошао споља.

– Мени се чини да питање статуса особља Центра долази пре свега од стране Москве, а не на захтев државе домаћина. Односно, не постоји неки оквир којим би тај статус био дефинисан као што је у случају са програмом Партнерство за мир. Пошто је сам Руско-српски центар основан на ад хоц основи – директном споразуму две државе – каже Новаковић мислећи на споразум између Србије и НАТО-а из прошле године који предвиђа слободу кретања и имунитет свим припадницима Алијансе у Србији.

Деђански оцењује да се фунционисање Српско-руског хуманитарног центра користи за подизање тензија у односима Србије са њеним партнерима.

– Тиме губимо пријатеље и на једној и на другој страни и на истоку и на западу – што нам баш и није потребно. С обзиром на нашу позицију. Закључак је да би лопта требало мало да се спусти и да се прича не диже тамо где није потребно. И овако имамо довољне притиске у окружењу. Зашто би и сад око тога правили неки проблем – сматра Деђански.

Иначе, потписивање споразума о дипломатском имунитету особља у Српско-руском центру у Нишу више пута је најављивано и потом одлагано.