Прочитај ми чланак

РОК СВИХ РОКОВА– мај 2019?

0

Решавање “косовског чвора“ је већ месецима у центру пажње домаће јавности, а чини се да је из Брисела стигао последњи рок за крајњи договор.

Иако су политичке личности на високим државним функцијама често помињале разноразне рокове и наговештавале датуме за коначно решење, с обзиром на то какве су актуелне прилике и у Београду и у Приштини, очи су више него раније упрте у органе Европске уније.

Маја Коцијанчић/Тwиттер

Са једне стране српски политички врх се суочава са, вероватно њему неочекиваним, отпором у покушају да се стигне до решења косовског проблема, а прокламована идеја, да ли названа разграничењем, заменом територија или већ неким другим геополитичким термином, као да нема довољно јако упориште у јавности да би била и званично предложена.

С друге, приштинске власти, с премијером самопроглашене државе Рамушем Харадинајем на челу, жели на сваки могући начин да преузме кормило преговарања са Београдом од Хашима Тачија, о чијем легитимитету да то чини се прича већ месецима.

Имајући у виду све факторе, најаве и изјаве које су упућивале на то да ће косовски чвор бити распетљан ове године све су даље од реалности, што сасвим сигурно не наилази на одобравање, пре свега у Бриселу, с обзиром на то да мандат овог састава Европске комисије истиче у мају 2019. године.

Такође, принцип “непреношења” и “неувођења” проблема у своје, а поготово ново двориште, који смо имали прилику да видимо у порукама Брисела да питање Космета мора да буде решено пре него што Србија буде добила шансу да се придружи ЕУ, а све у вези са промашајем процене бриселске администрације када се ради о Кипру, може да се односи и на дијалог Београда и Приштине.

Подсетимо, цела прича је започета још у мандату високе представнице за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, да би функцију главног медијатора у разговорима који су временом подигнути и на председнички ниво преузела Федерика Могерини.

Она је недавно у Бечу “изразила наду” да ће дијалог Београда и Приштине моћи да се финализира до краја мандата актуелног састава Европске комисије, те истакла да “пружа подршку сваком решењу до ког дођу две стране”.

“Верујем да смо сви привржени да финализирамо дијалог наредних месеци, пре краја мандата Европске комисије”, навела је Могеринијева, која сасвим сигурно неће остати на тој позицији и у наредном мандату.

У дипломатском тону је одговорила и на питање шта мисли о идеји промене граница.

“Европска историја, као што знате, заснована је на превазилажењу етничких националних држава”, рекла је Могеринијева.

Да је мај следеће године вероватно последњи рок за решавање питања Космета, бар из угла Европске уније, којој теже све државе такозваног Западног Балкана, укључујући и непризнату државу Косово, чије постојање негирају и поједине чланице европске заједнице народа, у увијеној дипломатској форми потврдио је и европски комесар за суседску политику Јоханес Хан.

“То није зато што је крај мандата Комисије, али би било од користи, ако би се то могло закључити до, рецимо, лета идуће године, како бисмо кренули новим корацима”, навео је Хан.

Како ће изгледати Европски парламент, а самим тим и Европска комисија, као и остала тела Европске уније, није сасвим извесно, а избори који су заказани за период од 23. до 26. маја следеће године могли би да донесу озбиљне промене у бриселској администрацији, с обзиром на раст незадовољства радом Брисела у великом броју чланица ЕУ.

                      ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!