Прочитај ми чланак

ПРОФЕСОРИ И НАСТАВНИЦИ НАПАЛИ МИНИСТРА – обезбеђења га угурало у службени ауто!

0
Фото: Оливер Бунић

Фото: Оливер Бунић

Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић нападнут је у парку Мањеж на протесту просветних радника. Када је пришао месту окупљања министра су гневни просветни радници почели да прскају водом, цимају и гурају.

Обезбеђење министра је одмах реаговало и покушало да га буквално угура у службени аутомобил. Он је то одбио и прошао кроз колону незадовољних просветара.

Вербић је затим рекао окупљенима да им се неће обратити са импровизоване бине у парку, али је затим позвао представнике два синдиката да дођу код њега у Министарство просвете.

Представници два синдиката у штрајку су затим ушли у зграду Министарства просвете.

Председник Уније синдиката просветних радника Драган Матијевић пре одласка на разговор са министром учеснике протеста позвао је на достојанство.

Подсећамо да је министар данас изјавио да учесницима у штрајку неће бити исплаћена новчана надокнада.

Просветари послали 5 захтева премијеру и посланицима

Око 5000 просветних радника, чланови два синдиката, данас су се окупили у Београду и започели су једнодневну потпуну обуставу рада, тражећи бољи материјални положај.

Протест на београдском Тргу Николе Пашића организују Унија синдиката просветних радника Србије и Синдикат радника у просвети Србије, а протестна шетња је почела у подне.

Они су у 13 кутија за 13 посланичких група сваком посниику по именце послаили своје захетеве. Овим актом они желе да се за њих чује у јавности и позивају Владу Србије и премијера Вучића да се укључе у решавање њиховог проблема зато што сматрају да министар Срђан Вербић није кадар да то реши.

– Да је устању да реши наше проблеме вероватно би то до сада и урадио – чуло се на протесту.

Просветни радници се сада налазе у парку Мањеж где ће направити игроказ у коме ће приказати потписивање посебног колективног уговора. Како наводе у овом игроказу министра Вербића нико неће глумити и њему је намењена само празна столица.

Ако пак Влада србије не буде имала слуха за њихове захтева, просветари наводе да ће пооштрити мере штрајка и да више није ствар у новцу већ је питање достојанства.

Штрајк ће бит настављен, часови ће трајати 30 минута а просветари прете да се неће бавити оцењивањем ђака, неће улазити у зборнице.

– Деца неће бити оцењена, а ми ћемо испуњивати зацртан план рада – речено је на протесту.

У протестној шетњи од Скупштине Србије ка парку Мањеж, колона незадовољних просветара се зауставила испред зграде Владе Србије где су укључили сирену за узбуну након чега су почели да скандирају „лопови, лопови“.

Колони се констатно прикључује још људи и организатори протеста сматрају да ће их бити око 8000 док стигну до парка Мањеж.

Два просветна синдиката штрајкују скраћењем часова на 30 минута од 17. новембра прошле године.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић изјавио је данас да уцесницима у штрајку неће бити исплаћена новчана надокнада.

„Ако директори школе утврде да план није испуњен, да тада нису радили наставници, они по закону немају право на новчану надокнаду“, рекао је Вербић, гостујући у Јутарњем програму ТВ Пинк.

Министар просвете, науке и технолошког развоја је истакао да „било ко од нас, ако не ради, не може имати новчану надокнаду за тај део рада“.

Вербић је прецизирао да су у штрајку јуче биле 504 школе, што је приближно 27 процената укупног броја школа и да велика већина наставника у овом тренутку раде нормално, иако су, такође, оправдано незадовољни платама.

Министар је истакао да су плате просветних радника непристојно мале, али да се не могу променити на други начин, него системски, тако што ће бити уведене платне групе и да решење мора да буде у складу са законом.

„Ми ово морамо да решавамо тако што седнемо за сто и решавамо сваки конкретан проблем један по један, али не уценама, што претимо да неће бити завршена школска година“, додао је Вербић.

Два синдиката образовања данас ће, у дану када се навршавају пуна четири месеца од почетка штрајка у просвети, у протестној шетњи у Београду од скупштине до владе и ресорног министарства, указати на стање у образовању и изостанак реакције институција које се баве образовањем поводом штрајка.

(Блиц, Фото: О. Бунић)