Прочитај ми чланак

ПРЕТЕ НAМ ЖУТИЦA И ЦРЕВНЕ ЗAРAЗЕ: Болести које нам доносе поплаве!

0
ФОТО: Танјуг - Оксана Токсић

ФОТО: Танјуг – Оксана Токсић

Тренутно опасност вреба и од респираторних инфекција, а након повлачења воде од обољења које преносе комарци и изазивају глодари.

Становници поплављених подручја током поплава, али и неколико недеља након повлачења воде могли би да се нађу на удару многобројних заразних болести. Тренутно, према речима стручњака, опасност највише вреба од цревних заразних болести, жутице и респираторних инфекција, а након повлачења воде могу се појавити обољења које преносе комарци и изазивају глодари.

Епидемиолози подсећају да се ове болести преносе путем хране, воде, контактом односно прљавим рукама, и механички – преносе их комарци, муве, глодари…

Професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог, прецизно објашњава за Телеграф које болести прете у току поплава а које након што се повуче вода и огреје сунце. Он, међутим, каже да заразе треба очекивати у мањем обиму него у мају 2014. године, пошти сз оне свакако много мање него 2014 . јер се све дешавало уз најогрем могућем периоду у мају када је било много топлије.

trstenik poplave– Тренутно, људи би требало да се чувају цревних инфеција – ентероколита, пролива, хепатитиса A односно жутице… Затим, пошто су поплављене њиве на којима су већ почеле да се развијају салате у пластеницима које су потенцијално загађене а које могу да доспу на пијаце, могу се пренети и салмонелозе и трихинелозе. Зато становништву односно пољопривредницима треба скренути пажњу да то не износе у продају, а инпекције би требало да појачају контролу – наводи проф. Тиодоровић и додаје да се, такође, могу јавити и респираторне инфекције међу људима који су у поплављеним подручјима а који нису евакуисани.

Према његовим речима, опасност од заразних болести не престаје након повлачења воде. Шта више…

– И када се вода повуче стичу се услови за ширење зараза пошто ће доћи инсекти, а биће и топлије у априлу а још више у мају. Онда ће по баруштинама да се развијају комарци, која преносе разна обољења. И глодари, који се сада склањају, се тада враћају. Све то можемо да очекујемо али свакако много мање него 2014. године – каже проф. Тиодоровић.

У Институту за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут“ кажу за наш портал да претходних дана у поплављеним подручјима није било битнијих поремећаја у јављању цревних и других заразних болести, као и да се предузимају све мере како би се спречиле све последице по здравље које могу бити изазване поплавама.

– Због новог поплавног таласа ми, као и сви регионални институти и заводи за јавно здравље, предузимамо све неопходне хигијенско-епидемиолошке мере ради спречавања последица изазваних поплавама. Регионални институти и заводи за јавно здравље пооштрили су наџор над цревним заразним болестима и водоснабдевањем. Наиме, ризици од појаве цревних зараза постоје посебно на подручјима у којима су поплавама угрожени локални водоводи и индивидуални објекти за водоснабдевање, а релативно ниски у местима која се водом снабдевају из централних водовода – кажу у “Батуту”.

Извор: Телеграф