Прочитај ми чланак

Посланици ЕП о Линглонгу и батинашима СНС: Срамота шта гледамо у 21. веку

0

Посланици Европског парламента на данашњој пленарној седници дискутовали су о предлогу хитне резолуције о Србији, у којој се се посебан акценат ставља на принудни рад запослених радника из Вијетнама у кинеској фабрици Линглонг, насиљу које је виђено током недавних еколошких протеста, проблемима са корупцијом и владавином права, као и на нападима на медије и представнике опозиције.

У саопштењу посланичке групе С&Д (социјалдемократе) наводи се да је било озбиљних извештаја о нехуманим условима рада 500 вијетнамских радника, за које се сумња да су жртве трговине људима.


“Резолуција, која би требало да буде усвојена касније данас, позива српску власт да обезбеди поштовање радних права и да побољша усклађеност земље са законима ЕУ у области рада. Такође, резолуција изражава дубоку забринутост због корупције, непоштовања владавине права и општег недостатка транспарентности и процене утицаја на животну средину и друштво”, наводи се у саопштењу ове коалиције.

“Апелујемо на српске власти да се на одговарајући начин позабаве растућим насиљем екстремистичких и хулиганских група против мирних еколошких протеста и рада цивилног друштва”, наводи се.

Пицула: Срамота да се ово дешава у 21. веку

Посланик ЕП и портпарол за спољне послове, Тонино Пицула, рекао је да је срамота што се у 21. веку говори о робовима и трговини људима и то у земљи која тежи да се придружи ЕУ.

“Каква иронија, ми смо ове недеље отворили тзв. ‘Зелени кластер’ приступних преговора са Србијом, укључујући и поглавље које се односи на животну средину. То је било свега беколико дана након масовних протеста у Србији против владиног законског предлога који би угрозио животну средину и нарушио здравље грађана”, рекао је Пицула.

Он додаје да је грађански отпор довео до повлачења спорног закона.

“Нажалост, потпуно је изостала реација Европске комисије и Савета. Уместо тога, Србију, земљу која показује најјасније знаке назадовања у области владавине права, наградили су отварањем нових поглавља преговора. Ово шаље погрешну поруку и неправедно је према другим земљама Западног Балкана које нису добиле одобрење за отварање нових поглавља”, рекао је Пицула.

Он је навео да је други извор забринутости то што власт одбија да уклони мурал хашког осуђеника Ратка Младића.

„Позивамо власт да истражи улогу хулиганских група и њихове блиске везе с полицијом током насилних инцидената са активистима који су протестовали против мурала”, рекао је Пицула.

Деметрис Пападакис из редова социјалдемократа је рекао да су услови рада у кинеској фабрици Линглонг нехумани

“Они немају новца, пасоше, топле воде. Ово се мора зауставити. Позивамо српске власти да пажљиво истраже случај Линглонг и обезбеде поштовање основних људских права, посебно права радника у фабрици. Закључке истраге у овом случају би требало поделити са ЕУ, а починиоци и одговорни морају да одговарају. Овако нешто је прихватљиво у земљи кандидату за ЕУ”, поручује он.

Пападакис је честитао цивилном сектору и активистима на успешно окончаним протестима.

“То показује да се грађански активизам исплати. Влада ће следећи пут морати озбиљно да размисли пре него што на брзину донесу законе. Србија је део Европе, али да би напредовала на путу ка приступању ЕУ, она мора претходно да се посвети одбрани људског достојанства, слободе, демократије, једнакости, владавине права и поштовања људских права”, нагласио је он.