Прочитај ми чланак

„Полицајци нису угрожавали Муслимане у Омарској“

0

karadzic

У сведочењу у одбрану Радована Караџића на суђењу у Трибуналу у Хагу, бивши полицијски чувар логора Омарска код Приједора, Мирослав Квочка тврдио је да српски полицајци у лето 1992. нису угрожавали хиљаде заточених Муслимана и Хрвата.

Квочка је изјавио да је шеф обезбеђења Жељко Мејакић чији је он био заменик, наредио полицајцима да не злостављају притвореника и да контакт с њима сведу на минималан.

Трибунал је Квочку 2001. осудио на седам година затвора због злочина у Омарској. Због прогона, убистава, мучења и других злодела, Мејакић издржава казну од 20 година затвора на коју га је осудио суд у Сарајеву.

Сведочио и Радетић

Сличан исказ, али о логору Кератерм је дао Караџићев сведок Драган Радетић који је, маја 1992, накратко надгледао саслусавање притворених.
Радетић је изјавио да од 50 испитаних, ни против једног нису били нађени докази. Паравојска Зорана Жигића злостављала је притворене ноћу, када истражитеља није било, а један од Жигићевих људи је августа 1992. покушао да убије и самог Радетића.

 

Ратни председник Републике Српске, Караџић (68) такође је оптужен за тешке злочине у Омарској и општини Приједор у којој је, по оптужници, прогон Муслимана и Хрвата имао размере геноцида. Квочка је изјавио да је, чим је дошао у Омарску, видео „три-четири тела“ Муслимана који су „покушали да побегну“.

Казао је и да је био присутан када је један припадник српских снага, из освете, пуцао на заточенике и убио неколико. Сведок је тврдио и да није знао за примену силе при саслушавању притвореника.

Док су га унакрсно испитивали тужиоци, Квочка је потврдио да су услови за живот у Омарској, коју је назвао „сабирним и истражним центром“, били лоши и да је био присутан када су притвореници терани да певају српске песме и шамарају једни друге. Потврдио је, такође, да су припадници резервне полиције улазили у логор споља и тукли Муслимане, неке и до смрти.

Негирао је, међутим, да је у то време знао за „мучке злочине“ паравојске Зорана Жигића, која је улазила у логор, а подсетио је да је на служби у Омарској био само 17 дана. Жигића је трибунал 2005. осудио на 25 година затвора због злочина у Омарској и другим логорима.

Суђење Караџићу наставља се данас. Он је оптужен и за геноцид у Сребреници; за терор над цивилима у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и за узимање припадника УНпрофора за таоце, 1992-95. године.

(Вести)