Прочитај ми чланак

POKÉMON GO – Кибердемони из ЦИА и Пентагона

0

Недавно је амерички пастор Рик Вајлс посумњао да Pokémon Go помаже терористима из групе Даеш (забрањене у Русији), претпостављајући да покемони могу бити искоришћени у борби против хришћана. «Ове творевине су виртуални сајбердемони» - закључио је пастор.

f

Недавно је амерички пастор Рик Вајлс посумњао да Pokémon Go помаже терористима из групе Даеш (забрањене у Русији), претпостављајући да покемони могу бити искоришћени у борби против хришћана. «Ове творевине су виртуални сајбердемони» – закључио је пастор.

Колико год чудно звучало, али његове речи нису далеко од истине. Прво, цели низ карактерних ликова у овој игри заиста има облик злих створења. Друго, играње Pokémon Go изазива низ комплекса, који су у православној традицији познати као грехови. Између осталог у неким муслиманским земљама, посебном фатвом Pokémon Go је изједначен са играма на срећу, па је забрањена њихова употреба. Треће, играчка, невина на први поглед, заправо може бити искоришћена као оружје. Ако не сада, онда касније, када се у лабораторијама Пентагона изврши одговарајућа надоградња.

Подсетимо се да ова апликација компаније Nintendo, која користи оперативне системе iOS и Android, нуди кориснику да тражи и припитомљава измишљена бића која се „појављују“ у стварном свету. Циљ игре је да се покемон пронађе, припитоми, а затим уведе у борбу са покемонима других играча Pokémon Go.

Против игре нису само представници традиционалних религија. На пример, управа музеја Холокауста у Вашингтону критиковала је следбенике ове игре, који су у салама музеја уз помоћ уграђене камере смарт телефона ловили покемоне у надограђеној реалности.

Министарство одбране Сједињених држава је издало посебна упутства за војно особље, посвећено „безбедном лову на покемоне“. Тамо се, сасвим логично, објашњава да фотографије које се генеришу током лова на покемоне, могу садржати објекте, који морају да остану тајна. То се односи на зграде владе, бројеве аутомобила, ознаке на улицама, итд. Поред тога, наводи се да место одакле се прави фотографија такође може бити повезано са метаподатцима снимка.

Треба користити само званичну верзију игре Pokemon GO од произвођача Niantic, преузету из Google Play Store или Apple Play Store. Да би се ово остварило мора постојати зона где постоји могућност стављања гео-тагова. Не би требало да се користи лични налог на Google, како би се избегло могуће цурење личних података кроз рупе у игри.

Издања, специјализована за рачунарску безбедност, потврдила су повећан ризик од играња покемона. И он је сасвим реалан. Проблем је у томе што играчи који се региструју преко Google, ненамерно дају Niantic Labs све личне податке са Google налога. Људи нису били упозорени да се подразумева да ће Niantic Labs добити приступ њиховим личним подацима.

Корисницима оперативног систем IOS није дата могућност да измене подешавања приватности, док сама игра чак није ни наведена као безбедна на Google.

Онлајн продавница Google Play изјавила је да ће Pokemon Go добити «потпуни приступ мрежи», што ће омогућити «да се унесу измене у готово све податке на корисничком Google налогу». Niantic Labs је покушала да нађе изговор кроз следеће саопштење:

„Недавно смо открили да за процес стварања профила на Pokemon Go, оперативни систем грешком тражи дозволу за пуни приступ профилу корисника на Google налогу. Међутим, Pokemon Go добија приступ само основној информацији о вашем профилу на вашем Google налогу (посебно, ваше корисничко име и адресу електронске поште), али не и остале информације о профилу корисника на Google. Након што смо постали свесни ове грешке почели смо да радимо на њеном исправљању, и најзад тражимо само основне информације о вашем Google профилу, према подацима, који су нам заиста доступни».

Поред тога, појавио се велики број кривотворених програма. Тако је компанија RiskIQ избројала 215 опасних верзија Pokemon Go у Google Play продавницама.

Типично, корисници се не упуштају у то да ли је верзија исправна. Пошто су навикли да гледају на Google Play као на солидну основу за преузимање различитих програма и апликација, они сигурно, међу фалсификатима, неће тражити оригинални производ. Као резултат тога, у телефон се убацују програми са вирусима.

Иако игра још није била активирана у неким регионима, неки предузимљиви грађани су преузели апликацију преко VPN везе или са других сајтова.

Узнемирено таквим развојем догађаја, Министарство унутрашњих послова Кувајта је 14. јула издало саопштење, у којем је упозорило играче да не сликају владине зграде, војне базе, нафтна постројења, џамије и тржне центре.

Регулаторни орган за телекомуникације УАЕ упозорио је становнике да „криминалци могу користити апликације са геолокаторима за праћење својих жртава. Ове карактеристике, заједно са камером мобилног телефона чине да корисници буду рањиви на нападе хакера“.

Египатске власти, у међувремену, разматрају увођење нових правила за играње на мрежи. Хани Ал-Насер, бивши председник Националног научно-истраживачког центра, упозорава да Pokemon Go „може бити искоришћен за шпијунажу и прикупљање информација“.

Абас Шуман, заменик шефа Вишег египатског исламског института, Ал-Азхар, буни се против игре због других разлога: „Ова игра тера људе да изгледају као да су пијани, јер су њихове очи без прекида залепљене за екране мобилних уређаја“, рекао је он.

Такође су постојале гласине. које је касније демантовала египатска државна новинска агенција aл-Ахрам – да је aл-Азхар издао фатву о забрани Pokemon Go пошто је она у супротности са нормама Ислама.

Ал-Азхар је 2001. године већ издао фатву против оригиналне Pokemon Go игре, која промовише „идеје дарвинизма“ (пошто су карактерни ликови Pokemon Go «еволуирали» у различите форме). У дечју свест ова игра „улива фикцију која нема основа, а натприродна [створења] не постоје у природи“, – речено је у едикту.

Између осталог, већ је било прозаичних инцидената. Удубљујући се у игру, играчи не виде реалност која их окружује. Већ су забележени случајеви где су корисници Pokemon Go игре, пуни ентузијазма, за време вожње аутомобила ударали у дрво или падали са литице у јаму.

Што се тиче везе између покемона и војних и обавештајних служби, то је очигледна чињеница. Брак између капиталистичких компанија из Силиконске долине и Пентагона био је крајње прорачунат. Обе стране планирају да добију добре дивиденде и промовишу своје интересе како у сајбер простору, тако и у регуларној стварности.

Специјализовано америчко издање Breaking Defense, посвећено војним иновацијама, недавно је објавило чланак о садашњој стратегији компензације Пентагона (програм, који подразумева ‘ноу-хау’ приступ, а како су замислили творци, треба да помогне америчкој војсци да у значајној мери превазиђе своје конкуренте – Русију и Кину). Чудно да она почиње са описом игре Pokémon Go, која помаже америчким војницима да уместо анимираних чудовишта, детектују претње из стварног живота. Све је ствар обраде информације, одговарајућих мозгова из центра, који врше анализу (и то не морају обавезно бити људи, већ робот или интерфејси човек-машина).

Вилијам Ропер из одељења за стратешке могућности Пентагона само даје пример игре као независног комплета за борбене јединице који ће се користити у будућим ратовима.

Безбедносне службе такође имају удео у овоме. Године 2011., група хакера LulzSec извршила је напад на сервер CIA и FBI, као и компаније Nintendo и Sony. Тада је пронађена веза између америчких обавештајних агенција и креатора програма и апликација са игром.

Што се тиче дивиденди, од почетка продаје до 25. јула, Nintendo је на игри зарадио 17,6 милијарди долара. Рејтинг се одмах одразио и на котирање акција, које су брокери пожурили да купе да би могли да спекулишу преко курса валуте (овде можемо да се присетимо речи пастора и определимо одговарајућу категорију греха ).

Узгред, игра је такође погодна за израду друштвено-психолошких профила људи који је играју. Чак су дефинисани и они лењи, који плаћају другима да за њих прођу различите нивое (још једна варијанта греха).

Између осталог, игру можете играти бесплатно ако купите посебне покемонске сате, који емитују вибрације уколико се покемон налази у близини. Првобитни апарат коштао је само 35 долара, али пошто су залихе одмах распродате, сада је доступан преко мреже Ebay, искључиво уз наруџбину за 200 долара.

Може се са сигурношћу претпоставити да ће корисни идиоти у блиској будућности (за CIA, Пентагон и њихове партнере из Nintendo) наставити да улажу у ову игру, на одушевљење Вилијама Ропера и сличних њему. Да би лов на покемоне могао да траје довољан број сати, уз саму апликацију највероватније ће бити потребне додатне апликације за повећање брзине или издржљивији акумулатор.

Затим ће се појавити нови производ и, све ће почети из почетка.