Прочитај ми чланак

Пет поразних истина о српском здравству које је признала и министарка Грујичић

0

После само годину дана у Влади Републике Србије, најпознатија неурохируршкиња у нашој земљи, проф. др Даница Грујичић, сада је већ одлазећа министарка здравља, код које је у протеклих 12 месеци било тешко набројати све планове и идеје за препород и реформу здравственог система, од којих је, нажалост, већина остала на речима, а она признаје бројне грешке управљања српским здравством, као и да за предложена решења углавном није наилазила на подршку.

А где је запело?

Иако је имала јасну визију решења, проблеми које је министарка Грујичић затекла у октобру 2022., само су се умножили. Она је тражила промене Закона о подршци лицима са менталним сметњама после маскара у ОШ “Владислав Рибникар”, који је потресао целу Србију, потом Закон о забрани пушења у затвореном простору, као и решавање проблема са листама чекања, али и враћање породичног лекара, покретних амбуланти и стоматолога у примарну здравствену заштиту, поднела је документацију за смену директора Института за реуматологију, на шта је Влада реаговала после месец и по дана и сменила га, а за остале, горуће проблеме, нажалост, слуха очигледно, није било.

Закон о подршци лицима са менталним сметњама

Министарка је недавно за ТВ Инсајдер изјавила да је оправдана бојазан да као друштво немамо механизме да у установама задржимо малолетне починиоце злочина, попут малолетника који је у Основној школи „Владислав Рибникар“ убио 10 људи. Након трагедија у овој школи и селима Дубони и Малом Орашју, поднет је предлог о промени Закона о подршци лицима са менталним сметњама, јавна расправа је прошла, али се предлог није нашао пред посланицима.

„Не знам где је запело? То није било на Влади, а не смемо да дозволимо да неко ко је опасан по околину, буде пуштен на слободу“, изјавила је Грујичић и објаснила да је једина примедба била питање: “Да ли измене значе да ће некога доживотно затворити?“, додавши да је одговор на ту примедбу „Да, ако струка каже да је тај неко опасан по себе и околину“.

Листе чекања

Оно што већ годинама највише тишти српске пацијенте су – листе чекања. Бланко упути које оболели масовно добијају, говоре довољно о томе колико се чека на операције, снимања, специјалистичке прегледе. Министарка здравља је тим поводом у изјави за Нова.рс нагласила да са листама чекања за најважније лекарске прегледе нешто “дебело није у реду”. Она потврђује да је имала увид у листе чекања појединих здравствених установа у Србији које су нетачне и неажуриране.

„Јуче сам добила податак за Зрењанин да 10 људи чека на коронарографију, а дужина чекања је 1.300 дана. То нешто дебело није у реду. Зато ћемо формирати Радну групу за листе чекања која ће све пречешљати“, рекла је Грујичић.

Она најављује и набавку нових магнетних резонанци, што ће смањити листе чекања за овај преглед кључан по животе многих пацијената.

Смена в.д. директора Института за реуматологију

После низа протеста запослених на Институту за реуматологију, министарка здравља др Даница Грујичић, потврдила је писање портала Нова.рс да је 18. септембра ове године предала захтев Влади Републике Србије за смену в. д. директора Института за реуматологију у Београду Горана Радуновића, којег запослени у овој установи месецима оптужују за мобинг, увреде и различите притиске, што је за последицу имало бројне отказе неких од најбољих лекара и медицинских сестара, а њена иницијатива је тек месец и по дана касније добила епилог, када је в. д. директор коначно разрешен дужности.

Подсетимо, на предлог министарке здравља Данице Грујичић, у јуну ове године, смењена је и в. д. директора Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ у Београду, др Ивана Сташевић Карличић. Пуних девет месеци у тој клиници трајао је штрајк запослених, са једним захтевом – смена в.д. директорке. Међутим, министарка није одмах имала подршку државе за смену, па су чекајући одлуку Владе, установу напустиле десетине запослених, који су тврдили да од др Сташевић Карличић трпе мобинг, док је она то упорно негирала.

Фризерке као медицинске сестре

“Преквалификација мора да се укине, јер је то учење о нези пацијената онлајн!”, изјавила је министарка здравља за ТВ Инсајдер.

Она је навела да је њена сарадница лично позвала једну школу у Србији, у којој су јој рекли да је могуће да се са 50 година преквалификује у медицинску сестру, да ће за три месеца добити диплому, а да не мора да се појави на часовима.

У здравственим установама широм Србије све више медицинских сестара ради са преквалификованим дипломама, а завршиле су углавном трговачку, фризерску и друге школе, које немају никакве везе са медицином. Ипак наш здравствени систем гледа исто на сестре са четворогодишњом медицинском школом и на оне које су “приватно” купиле дилому или прошле курс. Све имају једнаке плате и статус, што министарка настоји да промени, за шта јој је неопходна сарадња и помоћ Министарства просвете.

Зубари у домовима здравља

У селима, у којима је недоступна примарна здравствена заштита, министарка је најавила увођење покретних амбуланти, у којима ће бити и места за стоматологе. Она је нагласила да је огромна грешка направљена када је стоматологија избачена из домова здравља.

Још 2015. затворена је некада чувена стоматолошка ординација “Мажестик”, која је у Кнез Михаиловој улици даноноћно радила, са пацијентима који су се лечили уз здравствену књижицу. Нажалост, након затварања Мажестика, временом су стоматолози укинути у готово свим домовима здравља, а пацијенти препуштени приватној пракси, коју већина не може да финансира.

Неостварени „Данини пројекти“

Током једногодишњег мандата, проф. др Грујичић најављивала је повећање плата лекарима опште медицине на 2.500 евра, усвајање Закона о забрани пушења у затвореном простору, пренамену Ковид болнице у Батајници и увођење палијативних одељења, пресељење породилишта ГАК Народни фронт, одлазак у пензију свих здравствених радника који су испунили услов, а и даље раде за плату, као и многе друге пројекте, који су, нажалост, остали без подршке, недовршени и недоречени.