Прочитај ми чланак

БАДЊЕ ВЕЧЕ У СРБИЈИ Патријарх Иринеј упалио бадњак испред Храма Светог Саве

0

PATRIJARH IRINEJ

Православни верници у Србији обележавају Бадње вече традиционалним уношењем и паљењем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем за посном трпезом, пред најрадоснихи хришћански празник Божић – празник којим се прославља рођење Исуса Христа.

Паљењу бадњака испред Храма Светог Саве присуствовао је велики број грађана, а патријарх који служи вечерње у Храму поручио је том приликом да је бадњак симбол великог празника рођења Исуса Христа.

„Сретан Бадњи дан и Бадње вече у коме полажемо наше древне симболе – бадњак као симбол великог празника рођења Исуса Христа“ , поручио је патријарх Иринеј.

Поглавар СПЦ је рекао да је уношење и паљење бадњака један од обичаја нашег народа а да се многи питају од чега је он изворно потекао.

„То је обичај наслеђен из древних времена, када су наши преци припадали другој религији. Они су као симбол своје вере имали бадњак,“ рекао је патријарх.

Истакао је да је бадњак по својим својствима развија велику топлоту и светлост и да је то узето као симбол Христа који нас надахњује пламеном љубави и светлошћу истине.

Према његовим речима, тако је бадњак симбол љубави и светлости, диван и добар симбол заједништва и јединства и породичног живота.

И испред манастира Жича вечерас је у присуству бројних православних хришћана, запаљен бадњак.

Пре паљења бадњака, у цркви Светог Спаса служено је бдење чиме је свечано најављен долазак Божића.

Свечаним и вечерњим литургијама и паљењем бадњака Бадњи дан обележен је у свим храмовима Српске православне цркве у краљевачкој општини.

Хладно време није сметало ни великом броју верника Јагодине и околних села у портама Саборне цркве „Светих апостола Петра и Павла“, „Светог архангела Михајла“ и „Свете Петке“ у овом граду, присуствује церемонији паљења бадњака.

Пре него што је стављен на ватру, бадњк кога је носило неколико младих момака, у поворци верника и свештеника ношен је око цркава. Верници су се утркивали ко ће пре откинути гранчицу са бадњака, пре него што у целости изгори.

Пре церемоније паљења бадњака у црквама је служена литургија а верници су бадњак китили новчаницама и испод њега остављали поклоне. У црквеној порти служена је врућа кувана ракија.

ЦЕРЕМОНИЈА ПАЉЕЊА БАДЊАКА ШИРОМ СРБИЈЕ

Хладно време није сметало великом броју верника из Јагодине и околних села, да вецераш, у портама Саборне цркве „Светих апостола Петра и Павла“, „Светог архангела Михајла“ и „Свете Петке“ у овом граду, присуствује церемонији паљења бадњака.

Пре него што је стављен на ватру, бадњак кога је носило неколико малдих момака, у поврци верника и свештеника ношен је око цркава. Верници су се утркивали ко ће пре откинути гранчицу са бадњака, пре него што у целости изгори.

Пре церемоније паљења бадњака у црквама је служена литургија а верници су бадњак китили новчаницама и испод њега остављали поклоне.

У црквеној порти служена је врућа кувана ракија.

Председник Скупштине града Јагодине Драган Марковић – Палма, традиционално, са сарадницима, присустовао је паљењу бадњака у свом родном селу Кончареву, на левој обали Велике Мораве, око шест километара од Јагодине.

Бадњак је запаљен у порти цркве у овом селу коју гради његова породица.

(Вечерње новости)