Прочитај ми чланак

Отишао у нишки затвор због 2.000 динара, изнели га у чаршафу: Недостаје део снимка

0

У Казнено поправном заводу у Нишу, чији је начелник Дејан Панић ухапшен због сумње да је примао мито заједно са још две особе, низ је проблема који се годинама "гурају под тепих". Такав је и трагичан случај Милета Ћирића, који је отишао на издржавање тродневне прекршајне казне у износу од 3.000 коју његова породица, због лоше материјалне ситуације, није могла да плати. После тродневног боравка, Ћирић је пао у кому, а затим и преминуо. Син га је из затвора изнео у чаршафу. На његовом телу уочене су стравичне повреде настале ударцима, а поднета је и пријава против НН лица и поступак је и даље у току.

Трагична судбина породице Милета Ћирића из пиротског села Блато одиграла се крајем 2020. године, након што је по прекршајој пријави у износу од 5.000 динара, коју није имао да плати у целости, завршио иза решетака. Његов син је успео да скупи 2.000 динара, али због лоше материјалне ситуације Ћирић је морао да „одлежи“ преостали износ у нишком затвору.

Шта се током та три дана догађало иза ограде нишког казамата, још се утврђује.

Наиме, 25. октобра из затвора су позвали Ћирићевог сина Владана да дође по њега, што је син и учинио. Међутим, када је дошао испред затвора, сачекала га је ужасна сцена – његов отац Миле је био у бесвесном стању, умотан у чаршаф са ужасним повредама по телу. Одмах је тражио да се позове Хитна помоћ, која га је одвезла у болницу.

По доласку у Клинички центар у Нишу лекари су констатовали да је у коми. То стање било је праћено и повременим епи-нападима, а несрећни човек није дочекао јутро – преминуо је у болничкој постељи.

Због сумње да су његовог оца претукли запослени у затвору, Владан је ангажовао адвоката и поднето је тужилаштву пријаву.

Недостаје део снимка са сигурносне камере

Адвокат породице Ћирић, Марко Митић, казао је за портал Нова.рс да је поступак и даље у току.

„Пријава је поднета против НН лица, јер је неспорно да је Ћирић претучен, што се могло видети по његовим повредама. До сада је обављено десетак саслушања, саслушана су осуђена лица која су у том тренутку служила казну и чувари и истрага се још води против НН лица. Тужилац је затражио снимке са сигурносних камера које покривају стационар у ком је Ћирић боравио“, каже адвокат Митић за Нова.рс.

Међутим, како сазнајемо, део снимка на ком се највероватније види поступање према преминулом Ћирићу – недостаје.

Овакав податак могао да наведе део јавности да посумња да недостатак дела снимка потврђује слутње његовог сина Владана, да су Милета пребили затворски чувари.

Управа: Добио је само два ударца гуменом палицом по леђима

У Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) негирали су крајем прошле године да је Ћирићу било ко нанео повреде опасне по живот, истичући да су неосноване приче о злостављању и мучењу, већ да је добио само два ударца гуменом палицом по леђима, у складу за прописима о примени мера принуде, јер је шипком претио другим осуђеницима и стражарима да ће их напасти и претући.

У УИКС су навели за Блиц да је Миле, ноћ пре изласка, металном шипком коју је одвалио од кревета покушао да удари прекршајног кажњеника А. П. те да је замахивао и претио и стражарима који су га упозоравали да спусти шипку. Стражари су након упозорења, покушали прво да примене физичку снагу, али пошто нису успели, тек онда је употребљена мера принуде – гумена палица по дозвољеним деловима тела (два пута) у пределу горњег дела леђа, када му је и одузета шипка, а он је везан лисицама.

Начелник осумњичен да је узимао 5.000 евра од осуђеника

„По налогу Тужилашта за организовани криминал, а у сарадњи са БИА, након вишемесечног предистражног поступка данас су припадници Службе за борбу против организованог криминала лишили слободе три лица: Д. П. (управник КПЗ Ниш), С. М. (васпитач КПЗ Ниш) и Х.Ј., због постојања основа сумње да су као организатори и припадници организоване криминалне групе у току 2021. године извршили кривично дела примање мита и кривично дело удруживање ради вршења кривичних дела. Такође, кривична пријава ће бити поднета и против Д. И. (осуђеника КПЗ Ниш), због постојања основа сумње да је извршио кривично дело давање мита“, наведено је у саопштењу Тужилаштва за организовани криминал.

Ова организована криминална група је током ове године створила план деловања за проналажење осуђеника који издржавају казну у КПЗ Ниш и који су испунили законски услов за подношење захтева за условни отпуст, а који пристају да дају 5.000 евра. Након пријема новца сачинио би се извештај, на основу којих би се представници КПЗ Ниш позитивно изјаснили пред надлежним судовима у циљу добијања отпуста (осуђеника-даваоца мита).