Прочитај ми чланак

Огорчена породица мртве полицајке из Котора: Јака веза спасила убицу

0

Поводом пресуде Основног суда у Котору у случају несреће на мору код Будве у којој је погинула полицијска службеница Маја Шљиванчанин, огласила се њена породица.

Породица Шљиванчанин је како кажу за ртцг.ме огорчена пресудом којом је седамнаестогодишњи М. С. из Београда осуђен на 120 сати друштвено корисног рада и појачан надзор социјалне службе.

Ilustracija Foto: Printscreen/YouTube/REC Anything

У несрећи је, подсетимо, повређен и професор Владимир Станишић (36).

“За породицу је несхватљив однос између тако трагичних последица и губитка наше најмилије и казне од 120 сати корисног рада за особу која је управљала јахтом. Несхватљиво је да је срамна пресуда донета, а да истражни органи, а ни суд нису осветлили све детаље овог трагичног догађаја.

Пре свега, ко је дозволио малолетнику да управља јахтом, ко је власник пловила, како је дозвољено да чланови породице малолетника након несреће приступе јахти и очигледно утичу на доказе и истрагу. Изгубили смо најдражу особу која је тек почињала живот, а истовремено наше ране остају непреболне због чињенице да правда нимало није задовољена као и осећај да томе допринисе званични правосудни органи Црне Горе, али и они који су учествовали у прелиминарној и каснијој истрази”, наводи се у реаговању породице.

Како додају, ако ова пресуда опстане, а за њих као породицу нема ни правног лека јер не могу да се жале, онда ће јавности остати чврста порука да се иза овако неправедних одлука црногорског правосуђа не пресуђује по закону него по привилегијама и можда тајним везама.

“Ова пресуда мора бити опозвана, не само због наше Маје него што сутра нека друга породица може бити завијена у црно, јер правосуђе штити починиоце овог стравичног злочина и тиме подстиче некажњивост и бахатост. Ми као породица, не можемо остати неми на ову пресуду због тога што се овакви злочини могу понављати ако Црна Гора и у овом случају не покаже да је земља правде и да кажњава оне који су се огрешили о закон, а овде се није огрешио само починилац овог чина него је заказао читав систем, пре свега службе задужене за поморски саобраћај.

Видимо са овом пресудом да и правосуђе чини све да заштити све починиоце овог криминалног дела. Надамо се да ће и други савесни појединци и групе и институције система реаговати и да наш глас неће бити усамљен јер нисмо само ми заслужили правду већ и читаво друштво. Изречена је казна од 120 сати друштвено корисног рада и мера надзора као да је почињена нека ситна деликвенција без већих последица, а не угашен један млади живот”, закључује се у реаговању породице Шљиванчанин.

Станишић: Пресудом је поручено да можете убити некога, а да не одговарате због тога

Владимир Станишић, момак преминуле Маје Шљиванчанин, која је страдала у поморској несрећи код Будве каже да је разочаран и љут због донете пресуде.

“Тешко ми је јер моје Маје више нема и не могу је вратити, али могу да се борим за правду. Љубав према њој ме на то обавезује. Јасно је свима да ово дело није примерено осуђено. Пресудом је послата порука да можете убити некога, а да не одговарате због тога”, наводи он.

Станишић пита да ли је цена живота 120 часова друштвеног рада?

“Зар се тих 120 сати може мерити с њеном прерано угашеном младошћу? Зар може бити замена за наше пропале планове, за њен тек започети живот, за њену и за нашу будућност? Какав је осећај у овом тренутку то знам само ја. Свој бол достојанствено носим, али тражим да не заболи и неког другог на овај начин. Не могу а да се не запитам да ли је правда и даље достижна или је овом пресудом и она убијена баш као и моја Маја”, поручује Станишић.

Подсетимо, и Станишић је повређен у несрећи, за коју је седамнаестогодишњи М. С. из Београда осуђен на 120 сати друштвено корисног рада и појачан надзор социјалне службе.