Прочитај ми чланак

Шта ако пресуда из Џорџије стигне након што Трамп постане председник?

0

Американцима се спрема уставна заврзлама будући да се очекује да процес против Доналда Трампа буде завршен тек након председничких избора на којима би републиканац поново могао да освоји власт

Велика правна и уставна заврзлама могла би да снађе Америку идуће године, и то због суђења које Доналда Трампа чека у Џорџији, у комбинацији с његовом евентуалном изборном победом у трци 2024. године, предвиђа правни експерт за „Њузвик“.

Велика порота округа Фултон у уторак је оптужила Трампа и још 18 особа да су покушали да пониште Бајденову победу на изборима 2020. године, а Трамп је негирао све оптужбе, и тужитељку Фани Вилсон окривио да се меша у изборе.

Вилис је затражила да суђење буде заказано за 4. март, односно само дан пре Супер уторка, када бирачи у више од десет америчких савезних држава бирају републиканског председничког кандидата.

Због тога што суђење укључује Трампа и још 18 људи истовремено, све би могло да се претвори у мамутски процес, који би могао да се заврши тек након новембарских избора 2024. године, или чак 2025.

Тако би могло да се деси и да евентуална осуђујућа пресуда стигне тек након што Трамп, као фаворит републиканаца, обезбеди нову изборну победу и председнички мандат.

Уколико га порота прогласи кривим након изборне победе, али пре него што ступи на дужност у јануару 2025. године, „Њузвик“ оцењује да ће републиканац искористити правне аргументе да пресуду одложи до инаугурације, претпостављајући да онда неће ни морати да одслужи казну.

Ако се деси да осуђујућа пресуда стигне након што Трамп уђе у Белу кућу, отвориће се, пише овај медиј, читав низ питања може ли актуелни председник бити осуђен – јер би то био невиђен случај у историји САД.

„Ако актуелни председник буде осуђен за злочине које је починио пре него што је изабран за председника, наћи ћемо се на потпуно новој територији. У Уставу о овоме нема ничега, а и мало је судске праксе о оваквим питањима. Видећемо. Не постоји начин да се предвиди како ће се све то одиграти“, каже Ерик Сегал.

Правни експерти предвиђају да готово да нема наде да процес буде готов пре наредног новембра. А Трамп се наредне године суочава и са три друга суђења.

„У случају који води тужитељка Вилис, био бих изненађен ако дођемо до суђења пре 2025. године. Превише је оптужених, а и кашњење у подизању оптужнице вероватно ставља њен случај на четврто место у процесима“, каже за „Њузвик“ бивши федерални тужилац Ниама Рахмани.

И Крис Тимонс, адвокат из Атланте и бивши тужилац, каже ће број оптужених у џорџијском случају мешања у изборе готово сигурно довести до дугих одлагања поступка.

„Потребно је неко време да сви буду оптужени. Потребно је и неко време да се суд увери да сви имају адвоката. Много је информација које треба обрадити да бисмо се организовали, да бисмо били спремни за почетак“, додао је Тимонс.

За разлику од савезног случаја покренутог због руковања поверљивим докуменатима и случајева који се тичу 6. јануара, а у којима се Трамп изјаснио да није крив по свим тачкама оптужнице, у процесу у Џорџији – Трамп себе не би могао да помилује, јер је реч о државној истрази.

Овлашћење за помиловање оптуженог у држави, уместо њега давао би Одбор за помиловање и условни отпуст државе Џорџије, а нејасно је да ли петочлано веће има намеру да помилује Трампа ако буде осуђен под Вилисовом истрагом.

Устав Трампа не спречава да с председничком кандидатуром настави, чак и ако је осуђен за злочин, било у случају Џорџије или у друга три кривична суђења са којима се суочава у Њујорку, Флориди и Вашингтону.