Прочитај ми чланак

Од данас ко хоће да слави славу мора да донесе на посао потврду од свештеника!?

0

Како радим само радним данима, најавио сам почетком децембра да ми је у четвртак, 19. децембра, слава и да ће ми бити потребан слободан дан који ми следује по закону

Према писању неких медија, фирме у србији су увеле нови правилник – ко слави славу мора да донесе потрду о томе од свог попа.

О томе сведочи и Петар Машић, запослен у једној апотеци, који је морао својој шефици да донесе потврду о томе да слави Светог Николу како би добио слободан дан.

– Прота је прво мислио да се шалим. Онда ни он није знао шта да напише… На крају је исписао цедуљу и позвао старешину који је на то ставио печат – испричао је Петар.

Због бројних злоупотреба, поједине фирме почеле су да траже од запослених да им доставе оверену потврду из цркве да славе славу како би добили слободан дан.

Иако је последњих година уобичајено да радник пре потписивања уговора с новим послодавцем попуни формулар у коме, између осталог, наводи да ли му је и који верски празник прославља, однедавно српски послодавци имају нови начин да стану на пут несавесним радницима.

О томе сведочи и Петар Машић, запослен у једној апотеци, који је морао својој шефици да донесе потврду о томе да слави Светог Николу како би добио слободан дан. Како је рекао, у ланцу апотека у којем ради у протекла три месеца то је уобичајена пракса.

– Како радим само радним данима, најавио сам почетком децембра да ми је у четвртак, 19. децембра, слава и да ће ми бити потребан слободан дан који ми следује по закону. Но, шефица ме је на то сумњичаво погледала и казала ми да и жена која је обично са мном у смени слави Никољдан. Питала ме је покушавам ли да се извучем са посла и како она може да зна да ми је баш Свети Никола слава. Потпуно збуњен, кренуо да се правдам, ни сам не знајући како се слава доказује – каже Петар.

Петар можда није знао како би могао доказати да слави, али шефица је имала решење – тражила је, како би му одобрила слободан дан, потврду од свештеника, и то породичног.

– Шта ћу, отишао сам право код проте да ми напише потврду да славим Никољдан. Прво је мислио да се шалим. Онда ни он није знао шта да напише… На крају је исписао цедуљу и позвао старешину који је на то ставио печат – прича Петар и додаје да је чуо и од својих пријатеља да се готово у свим фирмама води пажљива евиденција о славским данима.

– Изгледа да су људи много лагали. Неколико мојих пријатеља, рецимо, знам да годинама говори да слави Светог Игњатија, који пада 2. јануара, како би новогодишње празнике продужавали за још 24 сата. Онда би се направили луди, па опет тражили слободан дан за праву славу. Изгледа да је један колега, који уопште не слави, сваке године обележавао неког другог свеца ако је слутио да ће тог дана бити више посла или му се, просто, није радило – напомиње Петар.