Прочитај ми чланак

О СЛОВЕНСКОМ НАСЛЕЂУ: Зашто свет мало зна о Винчанској цивилизацији

0

ПАНЧЕВО - У Градској библиотеци у Панчеву одржана је трибина "Словенско наслеђе".

pancevo-tribina-vest-11-12-2016_660x330

ПАНЧЕВО – У Градској библиотеци у Панчеву одржана је трибина „Словенско наслеђе“.

Ко смо ми Словени и од када почиње наша историја – неке су од тема о којима се говорило

Да ли је наша историја много старија него што ми мислимо, зашто о обичајима наших предака знамо мало и како се потрага за коренима осликава кроз уметност и културу … неке су од питања и тема о којима се говорило на трибини.

„Корени наших обичаја вуку много даље него што су представљени. Један обичај који се примењивао и код старих Словена је на пример паљење бадњака. Ми Срби уносимо бадњак у кућу који је везан за храст. Обично иде храст иде класје жита а храст су обожавали стари Словени, то је свето дрво старих Словена“, објашњава Иванка Илишев из Удружења“ Старославци“

Говорило се и о недовољно истраженој Винчанској култури чија се налазишта налазе по читавој Србији и југоисточној Европи.

„Кад кажемо Винча, то је данас у светским размерама једна заиста блистава цивилизација где се појављује прво рударство, где се појављује прво писмо, где су куће у тако еколошко сложеним системима на нивоу данашње савремене најновије еколошке праксе. Све оно што баштинимо из винчанске културе то је нешто што по мом личном мишљењу да се налази негде у некој развијеној великој земљи западне Европе или Америци, до сада би већ било велика светска атракција“, казе Весна Пешић, издавач.

Организатори најављују још сличних трибина које ће организовати почетком наредне године.