Прочитај ми чланак

НЛО изнад Подгорице?

0

 1(Вијести)
Изнад Подгорице је прексиноћ око 21 сат уочена необична светлећа појава јарко наранџасте боје.

То светлеће тело је у минут-два нагло мењало облик и величину, правце и брзину кретања и читаво исијавало јаком светлошћу, а посматрало га је и неколико новинара подгоричког дневног листа „Вијести”.

Камером га је „ухватио” фоторепортер „Вијести” Зоран Ђурић, а црногорски стручњаци за астрономију и метереологију о свему немају објашњење.

Астроном Игор Дајковић каже да је сигуран да се не може радити о чврстом телу, макар не о ономе што су сазнања данашње науке.

„Са позиције моје струке, одговорно могу да тврдим да ово није астрономска појава. Има неправилно кретање, а ниједно астрономско тело на небу не може да има овакво кретање. Ни метеор нема такво кретање и кад крене, он више не може тако мењати правац”, тврди Дајковић након што је анализирао фотографије.

 2Овакве појаве метеоролози обично описују појмом кугластих (лоптастих) муња. Али, и тај појам је прилично недефинисан и као такав служи за разне интерпретације па се говори да нешто што светли може да лети и на неколико метара од земље, лебди у једном месту, креће се напред-назад и слично”.

Дајковић подсећа да се изнад Шведске годинама дешава појава слична оној која је прексиноћ уочена изнад Подгорице:

„Научници су то посматрали и утврђено је да се креће огромним брзинама и да је вероватно реч о електрицитету. То је било нестало неколико година и чујем да се опет појавило и то се у јавности најразличитије интерпретирало – од ванземаљаца, преко посетилаца из будућности до духова оностраних. Научници су рекли да је реч о меком телу и електрицитету, метеоролози би можда рекли да су кугласте муње и то тако остаје необјашњено”.

Метеоролог Душан Павићевић одбацује могућност да је реч о кугластим муњама.

„Иако никад нисам видео кугласту или лоптасту муњу, помислио сам да је реч о њој. Ипак, оне се обично везују за појаву олује, а ње прексиноћ није било”, каже Павићевић.

Он је консултовао и колеге из Завода за метеорологију и сеизмологију: „Стрчњаци Завода за метеорологију и сеизмологију нису прексиноћ у Подгорици осмотрили никаво севање или грмљавину. Још је интересантнија чињеница да никакве муње није регистровао ни ЛИНЕТ систем, најсавременији европски систем за детекцију муња. Једна од антена тог система је постављена и у Подгорици и она покрива подручје од око 200 км. Врло је чудно да ни тај изузетно осетљив и прецизан систем није ништа детектовао. Због тога је могуће да образложење ове појаве треба потражити изван метеорологије”.

Павићевић је о необичној појави обавестио и стручњака за физику облака Млађена Ћурића, професора на Институту за метеорологију на београдском Физичком факултету.

„И професор Ћурић мисли да није реч о метеоролошкој појави”, истиче Павићевић.

3Ово није први пут да је изнад ових простора уочена необична летећа појава. Према тврдњама пензионисаног генерала авијације Благоја Граховца, пилоти ЈНА 1975. недељама су јурили ”ванземаљце” изнад обале Јадрана, а те неидентификоване појаве су достизале брзину од 2.000 километара на сат. Те необичне ситуације описане су у монографији „172. авијацијски пук“ групе аутора, на челу са генералом у пензији – пилотом Ђуром Ступаром.

„Летелице су у једном тренутку биле видљиве на радару, да би за секунд нестале, а ми смо их и даље видели голим оком. Тридесет седам година је прошло, а ја као професионалац не могу да објасним порекло ових објеката”, испричао је Граховац, некадашњи помоћник начелника Генералштаба Југославије за авијацију, који се, како каже, лично сусрео са НЛО.

Први службено описан случај сусрета борбених ловаца ЈНА са НЛО представљен је у монографији чији је аутор пензионисани генерал Југословнеског ратног ваздухопловства Звонко Јурјевић.

„Лично сам пратио један објекат који се кретао брзином од око 80 километара на час, да би за неколико секунди успео да убрза на 2.000 километара. Побегао је у правцу мора, ка Италији, и није било шансе да га стигнем, иако сам се и ја кретао надзвучном брзином”, записао је Јурјевић.

У Агенцији за контролу летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) јуче није било могуће званично проверити да ли је та Агенција, пре две ноћи, између 21 и 21.20 часова регистровала било какав летећи објекат на небу изнад Црне Горе.

Из СМАТСА нису одговорили ни на питања ако је регистрован на којој је удаљености био од земље, али ни да ли је у том периоду иједан авион слетео на црногорске аеродроме или са њих узлетео.

Без одговора је остало и питање – до које висине СМАТСА надзире ваздушни простор. Према незваничним информацијама „Вијести“, у тих двадесетак минута, ниједан авион није слетео на црногорске аеродроме, нити прелетео ваздушни процтор Црне Горе.