Прочитај ми чланак

НАТО војне операције и утицај народне смрти

0

За 75 година постојања, Североатлантска алијанса извела је више од 20 крупних војних операција у различитим деловима света, уништила низ градова, и довела до смрти хиљада цивила, подсећа секретар Савета за националну безбедност Русије

Годишњица од настанка НАТО-а практично се подудара са великим бомбардовањем СР Југославије, када је под паролом „заштите људских права и демократије“ авијација Североатлатнске алијансе одлучила да нападне ненаоружане људе, рекао је данас секретар Савета за националну безбедност Русије Николај Патрушев, говорећи о НАТО и 4. априлу, када Алијанса слави 75 година свог постојања.

На питање да ли је истина да је овај пакт за тај период стекао репутацију главног светског агресора, Патрушев одговара:

„Судите сами. У бомбардовању (СР Југославије) убијено је више од 2.500 људи, а рањено више од 12.000 цивила. Тачан број мртвих још није прецизно утврђен. Употреба муниције са осиромашеним уранијумом довела је до контаминације земљишта и вишеструког пораста рака међу становништвом. Осиромашени уранијум наставља да убија људе и четврт века након агресије НАТО-а“.

Како каже, за ових 75 година Алијанса је постала „стабилан извор опасности, криза и сукоба“, будући да је за тај период НАТО спровео више од 20 крупних војних операција!

НАТО обучава диверзанте и плаћенике да раде против Русије

Говорећи о Украјини, Патрушев подсећа да је НАТО од 1995. године почео да активно одржава војне вежбе на територији те земље, да би 2004. Кијев донео закон да НАТО снаге могу слободно да се крећу по њој. Касније, 2014, након државног преврата, активно се радило на милитаризацији Украјине, а Русија данас поседује непобитне доказе да је Кијев, по наредби САД и НАТО, планирао да се крајње жестоко обрачуна са народом у областима које су пружале отпор новом кијевском режиму.

„НАТО систематски јача свој војни потенцијал дуж наших граница од Баренцовог до Црног мора. Руководство Алијансе не крије да највећи војни маневри у Европи од распада СССР-а, ‘Стедфаст дифендер 2024’, који се одржавају у близини руских граница, имају за циљ управо ‘обуздавање’ Русије“.

Северноатлантска алијанса је де факто једна од страна у украјинском сукобу и она је активно укључена у организовање неонацистичког гранатирања руских територија. У оквиру Алијансе доносе се колективне одлуке о новој испоруци наоружања, уз повећање његових техничких и далекометних капацитета, док инструктори НАТО-а у неколико земаља обучавају плаћенике и диверзанте за учешће у операцијама усмереним против Русије„.

НАТО је под контролом САД

Патрушев, такође, подсећа и да је Вашингтон „господар“ Алијансе, будући да се „читава политика НАТО-а гради на основу упутстава из Вашингтона“. 

У НАТО данас улазе 32 земље, а његове оружане снаге чини укупно око 4.000.000 људи. Вашингтон користи Алијансу како би сачувао своје војно присуство у Европи. Осим тога, овај војни блок који је потчињен САД има за циљ и да изврши незаконит притисак на суверене државе користећи војне, економске, информационе и друге ресурсе“.

САД, такође, користе свој утицај како би савезницима диктирали под којим условима ће они набавити неко конкретно оружје од америчких произвођача. Патрушев објашњава да стога Американцима иде у прилог то што НАТО повећава своје војне капацитете, због чега се тако активно и ради на ширењу антируског расположења, које би требало да обједини савезнике.

Како додаје, буџет Алијансе расте девету годину за редом, а 2023. он је износио више од 1,1 билиона америчких долара.