Прочитај ми чланак

МПЦ не признаје Нишки споразум

0

Неканонска Македонска православна црква (МПЦ) не прихвата да односе са Српском православном црквом (СПЦ) решава на основу канонских принципа и Нишког спразума из 2002. године.

Како је пренела Верска информативна агенција, поглавар МПЦ архиепископ Стефан Вељановски изјавио је да је то био споразум „у нацрту“ и да он „више не важи“.

Патријарх српски Иринеј изјавио је раније да би СПЦ била радосна да реши односе са неканонском македонском црквом, али на основу канонских принципа, претходних разговора и договора, а последњи је Нишки споразум.

Вељановски сматра да су „две цркве“ на почетку, иако су последњих десет година имале бројне сусрете и разговоре.

– Морамо да стартујемо са нечим другим што би било прихватљиво за обе стране, а то није Нишки споразум – казао је архиепископ Вељановски и додао да је захвалан председнику Србије Томиславу Николићу који се ангажовао на питању решења односа МПЦ и СПЦ. – Десило се да државници саветују великодостојнике у вези црквених послова, а не обрнуто и за то сам им захвалан.-

Нишки споразум, који је потписан у Нишу 17. маја 2002. године, предвиђа канонско регулисање православља у Макеоднији, а тиме и превазилажење вишедеценијског раскола.

Споразум су потписала тројица митрополита МПЦ дебарско-кичевског Тимотеја, аустралијског Петра и струмичког Наума, а са српске стране епископи нишки Иринеј, бачки Иринеј и врањски Пахомије.

Тим споразумом, у 17 тачака, је одређен аутономни статус за епархије у Македонији, које би чиниле Охридску архиепископију, као и висок степен самосталности на „основу општеправославног канонског устројства“.

У Скопљу би самостално изабрани поглавар био потврђен од Београда, а патријарх српски би га устоличио, а како је предвођено, аутономна МПЦ би сама бирала епископе. Поглавар би носио тутулу „архиепископа охридског и митрополита скопског“, а допушта се њихово учествовање на међуправославним сусретима и конференцијама.

 

(Танјуг)