Прочитај ми чланак

КURIJE DE BALKAN: Да ли је СПЦ у служби Вучића

0

СПЦ је прошлог лета отворено навела да је против било каквог пројекта размене територија на Косову, чиме је изазвала невиђене критике у медијима блиским режиму. За господара Србије, како портал назива председника Вучића, дошло је време да преузме контролу над Црквом.

Патријарх је „на веома необичан начин“ позвао Вучича и председавајућег Председништва БиХ Милорада Додика да присуствују мајском Сабору СПЦ, а извор близак Синоду рекао је да та одлука представља преседан и да није донета већинским пристанком. „То су наметнули патријарх и они који следе Вучићев режим“, рекао је тај извор.

„Иако су многи били огорчени, ипак смо сматрали да је мудрије присуствовати састанку него га бојкотовати“, додао је исти извор.

Током Сабора, Вучић се обратио свештеницима „као учитељ у школи приговарајући владикама који су се успротивили његовој политици када је реч о Косову и контроверзном пројекту исправљања граница“, навео је француски портал.

На мети је највише био владика рашко-призренски Теодосије, „који је исмејан и чак оптужен да саботира државну политику“, навео је портал и додао да су поруке забринутости о подели Косова игумана манастира Високи Дечани, архимандрита Саве Јањића, на скупу прочитане „презривим тоном“.

Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић је потом рекао да нико није желео никога да дисциплинује већ је Вучић покушао на педагошки и аргументован начин да објасни политику и став Србије према косовском питању јер, како сматра, постоје многе владике које нису упознате са саџајем резолуције 1244 Уједињених нација.

Иринеј је рекао да Свети Синод и он сам подржавају српског председника, који се, како је рекао, „херојски бори за државу, народ и Косово“, додајући да не сумња у његове добре намере.

Курије де Балкан сматра да мешање секуларног српског председника у питања СПЦ пре свега може довести до подела унутар Цркве.

„Ни у једном тренутку нисмо изразили евентуалну подршку председнику Вучићу, још мање смо размишљали да му честитамо…“, рекао је један од учесника скупа који је желео да остане анониман.

Историчар Стефан Радојковић, иначе стручњак за верска питања, сматра да мешање секуларног председника Србије у питања Црква може да доведе до подела унутар Цркве, а кредибилитет Цркве је већи од кредибилитета председника.

Вучић са своје стране зна да је подршка СПЦ важна како би његови планови о Косову били прихваћени. Међутим, ту подршку је Вучић платио новцем пореских обвезника. Пре Сабора, српска влада је уплатила додатни допринос од десет милиона евра за даљу градњу храма Светог Саве у центру Београду, пише портал.

За противнике режима који протестују на улицама од 8. децембра, овогодишњи Сабор је нарушио углед Цркве а патријарха сматрају „проданом душом“.

Сабор СПЦ је 18. маја усвојио декларацију у којој се одбацује свако решење о Косову које подразумева признавање независности или поделу према етничким критеријумима.

Владике сматрају да би то неминовно довело да егзодуса преосталих Срба који живе претежно у срединама са албанском већином, односно у енклавама јужно од Ибра, а то би довело да угрожавања духовног и културног наслеђа Србије.

У декларацији се наглашава да Црква не жели замрзнути конфликт каква је садашња ситуација, и позива све политичке актере на наставак дијалога „без притиска и уцене“.

Већина владика је дакле одлучила да демантује подршку коју је патријарх дао Вучићу, али је мало вероватно да ће то Вучић узети у обзир. Речи Иринеја, које су емитоване у медијима под контролом власти су те које ће јавно мњење запамтити, додао је портал.

И то је била добра припрема терена за извештај који је Вучић поднео у Скупштини Србије на седници о Косову. Ту седницу је бојкотовала опозиција тако да је „операција комуникације требало да буде сажета масовним емитовањем аплауза монологу председника државе“, навео је француски портал Курије де Балкан.

                     ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!