Прочитај ми чланак

КРСТИЛИ СЕ У ЦРКВИ СВ. МАРКА: Јанг и Ли постали православци, заказали и венчање!

0

У Цркви Светог Марка на београдском Ташмајдану, крштено двоје младих вереника, Кинеза из древног Сијана. Са кумовима из српске престонице одмах заказали и црквено венчање за 20. мај

Пријатељи су их упознали, заљубили су се, стали на луди камен и заказали свадбу за 20. мај. Тог дана, желе да се венчају и у Цркви Светог Марка у Београду, у којој су пре три дана крштени. Све би то било уобичајено да главни актери нису двоје Кинеза – Јанг Кси Ран (36) и Ли Ју (35) из древног града Сијана, почетне станице чувеног, античког „Пута свиле“.

(Фото: Јутјуб)

Под сводовима храма на Ташмајдану, обред увођења у хришћанство и свету тајну крштења обавио је протојереј-ставрофор Трајан Којић. Кум је био електроинжењер Зоран Петровић (64), а важном догађају за Јанг и Лија, присуствовала је и будућа младина кума, хиспанолог Марина Мицић (26), обоје из Београда. И баш како то обичаји налажу, после крштења, будући младенци су приредили свечани ручак за кумове и пријатеље.

– У Србију сам са родитељима, трговцима дошао 1998. године и од тада са Србима делим добро и зло – на одличном српском говори Ли, преводилац у кинеској Корпорацији „Чајна рилвеј дизајн“ ангажованој на изградњи деонице брзе пруге Београд – Суботица. – Већ две деценије живим и радим у овој лепој земљи, имам пријатеље, сада и кумове. Сви они су ме одавно „крстили“ и наденули ми име Горан. Ипак, до пре неколико дана нисам припадао ниједној вери, а да постанем православац пожелео сам одавно. Са свим узвишеним вредностима ове вере сусретао сам се на сваком кораку. Посећивао сам цркве, разговарао са људима, схватио правоверност и лепоту ове религије. Пре неколико година, видевши православно венчање у Цркви Светог Марка, пожелео сам да се венчам баш у њој.

Када је упознао Јанг и када је, како каже, схватио да њихова веза има будућност, открио јој је своју жељу о крштењу и венчању по православним обредима. Она се одмах сагласила и пристала да се пресели у Србију где ће убудуће заједно живети.

– Дуго сам размишљао ко ће да нам буде кум – прича Ли. – Одлучио сам да буде Зоран, не само јер заједно радимо и што ми је много помогао у послу, већ зато што је поштен, добар и вредан човек коме много верујем. А, то су све врлине које кум треба да има.

И Зоран нам бираним речима говори о Лију, али не крије да га је „затекао“ његовим позивом да се окуме.

– Био сам изненађен, али одушевио сам се и одмах прихватио позив да њему и Јанг будем кум на крштењу и црквеном венчању – каже Зоран Петровић. – Не догађа се у Београду и Србији често да двоје људи с другог краја света и из потпуно другачије културе и традиције, одлуче да у Београду искрено, свим срцем прихвате православље. Питао ме и ко би Јанг могао да буде кума. Предложио сам му моју рођаку Марину, која ће, сигуран сам, бити достојна предстојећег задатка.

Младе Кинезе, па и њих као кумове, како каже Петровић, одушевиле су речи проте Трајана током и после крштења.

– После обреда, позвао нас је у свештеничке просторије да попијемо кафу – прича Петровић. – Објаснио нам је да је крштење узвишен чин и радостан дан за православну цркву, за Јанг и Лија, али и за кумове. Током разговора видело се и да је проти много драго што је обавио једно овакво крштење, што је у православље увео двоје младих из најмногољудније земље света. Иако је Ли у Србији одавно Горан, на крштењу није променио име као ни његова вереница Јанг. Они, овим обредом, како нам је рекао прота, нису постали Срби, већ су Кинези православне вере.

Сада сви, како каже Петровић, ишчекују мај и радују се венчању Јанг и Лија. Од срца им желе да дуго поживе у складном и срећном браку, и да се, пре свега, остваре као родитељи.

– Хоћу догодине да будем кум и њиховом детету – уз осмех говори Петровић.

ВЕСЕЉЕ И У КИНИ

На наше венчање 20. маја, доћи ће моји родитељи и сестра и неколико пријатеља моје Јанг – прича Ли Ју. – Ми се нећемо венчати у Кини, али ће наше породице правити свадбено весеље за фамилију и пријатеље, коме ми не можемо присуствовати. Али, наш брак је велика срећа за наше породице и они ће то обележити на свој начин.

ПОТОМСТВО ЈЕ НАЈВАЖНИЈЕ

Због крштења, Јанг Кси Ран је први пут допутовала у нашу земљу. Ова млада дизајнерка намештаја, већ за који дан враћа се у Кину, јер тамо до маја мора да заврши много послова, али и да породици пренесе лепе утиске из земље у којој ће живети.

– Србија је дивна земља, а људи су врло љубазни – казала нам је Јанг. – То ће ми, уз Лијеву љубав, бити важна подршка да се навикнем на чињеницу да ће ми домовина бити далеко. И, као најважнији задатак предстоји ми учење српског језика.

– Наш најважнији задатак је да добијемо дете – брзо, уз осмех, додаје Ли.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!