Прочитај ми чланак

Када у школи почну да причају о колевци цивилизације, научите дете да пита ОВО

0

Језгро ове културе је Србија.

У нашим школама се углавном много више пажње посвећује туђој историји, која са нама нема никакве везе, док наши успеси или достигнућа остају у запећку. Можда и најбољи пример за то јесте Винчанска култура Лепенског вира, која је једна од најзначајнијих, ако не и најзначајнија цивилизација у историји света.

Писмо те културе која је цветала на територији данашње Србије је најстарије на свету, али се нажалост о томе готово уопште не прича на часовима историје.

Нашу децу одмах урањају у историју цивилизација Месопотамије и Египта, док историја оних који су били много старији и ходали су истом земљом као и ми остаје непознаница.

Европска цивилизација практично води порекло са Ђердапа, а то су потврдиле и ДНК анализе у оквиру великог светског пројекта о пореклу становништва.

Чак 117 истраживача из 80 светских институција, до Харварда до Института „Макс Планк“ дошло је до резултата кључних за разумевање механизма најстаријих генетских мешања становништва између староседелаца на подручју Ђердапа и придошлица из Анадолије.

Винчанска култура представља млађенеолитску и раноенеолитску културу Европе (између првих векова 5. миленијума пре нове ере и првих векова 4. миленијума пре нове ере). Винчанска култура је била технолошки најнапреднија праисторијска култура у свету. Најранија металургија бакра у Европи потиче са винчанског локалитета Беловоде у источној Србији.

Матична област Винчанске културе обухвата простор централног Балкана, а у тренутку када је достизала врхунац подударала се са територијом коју је у млађем и средњем неолиту обухватала старчевачка култура. Дунав је био одлучујући услов за настанак насеља у Винчи, као и Тиса, Драва, Сава, Тамиш и притоке. Главни правац од севера ка југу је Морава, која се низводно улива у Дунав.

Носиоци винчанске културе живели су на лесној обали Дунава, али треба претпоставити да је река у доба оснивања насеља била током пролећа услед поплава широка око 7 км, на овом простору су постојали језеро и мочваре, што је погодовало развоју лова, риболова и земљорадње.

Језгро ове културе је Србија, а распростирала се до источне Македоније, затим на западу до североисточне Босне и до Винковаца.

                 ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!