Прочитај ми чланак

Генијалци: Српски студенти направили шампањац од малина, џем од парадајза ….

0

prehrambeni proizvodi
(Вечерње новости, фото: П. Милошевић)

Такмичење за најиновативнији прехрамбени производ на Пољопривредном факултету у Београду. Студенти произвели воћни напитак са сурутком, џем од парадајза, мафине са зачинима

Нови прехрамбени производи на Пољопривредном факултету
Алкохолно пиће од малине, које је осмислио тим студената Пољопривредног факултета у Земуну ускоро ће пробати и Французи. Идеја Јоване Вундук, Радована Ђорђевића и Стеве Левића победила је на такмичењу за најиновативнији прехрамбени производ, „Екотрофелија Србија“. Они су добили шансу да се надмећу и са колегама из целе Европе, који ће се окупити у Паризу.

– Направили смо нискоалкохолно пиће од малине, без адитива и вештачких боја, са четири одсто алкохола – каже Јована Вундук. – Укус је између шампањца и сајдера (алкохолног пића од јабуке). Већ смо израчунали да би цена једне боце на тржишту била један евро.

Екипа је осмислила и назив, па је производ добио име „спарибери“, а потрудили су се и око амбалаже и етикете.

На штанду поред њих, свој нови производ представиле су Маја, Тања, Милка и Милена са Технолошко-металуршког факултета. Оне су направиле необичан напитак, који подсећа на воћни јогурт, али је мало ређи.

КОБАСИЦЕ СА БИЉКОМ ПОДУБИЦОМ

Конасице које су направиле студенткиње Пољопривредног факултета у Београду разликују се од свих које се могу купити у радњама.
Уз месо и паприку, као стандардне састојке, у њих је „убачена“ биљка подубица. Ивана Кузељевић, Александра Милић и Ива Радуловић су осмислиле производ у који ће, уместо соли, бити додат овај „зачин“, који расте на ливадама у околини Чачка..
Добиле смо исти производ као и изворни, који може дуже да траје – објашњава Ивана Кузељевић.
– Ове кобасице би на тржишту биле скупље за 10-20 одсто, а много су здравије од класичних.

– Искористиле смо сурутку, која је веома здрава, али има ружан укус и због тога смо јој додале јабуку – прича Маја Булатовић.

– Сурутка је отпадна сировина и потпуно је неискоришћена у Србији, јер се од 10 литара млека произведе килограм сира, а остане девет литара сурутке, која се баца. Ове девојке пуне су предузетничког духа и спремне да преговарају да свој производ понуде некој од млекара које послују у Србији.

На штандовима студената основних и докторских студија, који су се представили на Пољопривредном факултету у Београду могао се пробати и џем од парадајза, ледени чај од 12 различитих биљака, слани и слатки мафини са рузмарином, босиљком, ориганом… Млади технолози потрудили су се да буду оригинални и да направе еколошки производ који још не постоји на тржишту.

Соња Давидовић, дипломирани инжењер прехрамбене технологије, била је у тиму који је „скувао“ џем од парадајза са гоји бобицама, са Хималаја. Док су паковали свој производ, размишљали су и о будућим корисницима, па су џем сипали у теглице од 140 грама, како би могле да се послужују у ресторанима, али и да буду лепо упакован сувенир. Судијама, међу којима је главни био професор Виктор Недовић, сервирали су пилетину преливену пекмезом од парадајза.

– Наш прозвод може бити и десерт, а гоји бобице су по својим својствима здравије од ароније, која је у последње време код нас веома популарна – убеђивала нас је Давидовићева док нам је џем мазала на хлеб, да пробамо.

ПОБЕДНИЦИ ПУТУЈУ У ФРАНЦУСКУ
Екипа Научног института за прехрамбене технологије из Новог Сада осмислила је специјалну врсту хлеба од хељде. Њихова идеја је освојила друго место, за ово пециво продужене свежине.

Професор др Виктор Недовић, председник Удружења прехрамбених технолога Србије, каже да иза целе идеје стоји промовисање студентске креативности и стварање нових производа.