Прочитај ми чланак

Фирма Чеде Јовановића зарађивала на државним пројектима

0

cedomir iz(РТВ)

Фирма Чедомира Јовановића Basic solution group (BSG), која се сада зове SHSF, учествовала је као добављач на различитим грађевинским пројектима који су финансирани новцем из буџета, наводи се у тексту Центра за истраживачко новинарство (ЦИНС).

ЦИНС је дошао до документације која доказује да је фирма Чедомира Јовановића БСГ продавала арматуру фирми под контролом бизнисмена Милана Бека Денеза М, коју је ова користила у пројекту изградње хотелског комплекса на Старој Планини.

Према подацима сајта Јовановићеве фирме, који више није активан, документације и разговора са директором једне грађевинске компаније, ово није једини државни пројекат на којем је предузеће планирало учешће или је учествовало.

За 2011.годину, према сајту БСГ, на основу договора са купцима очекивао се промет робе од 15.000 тона и финансијски промет од нешто више од осам милиона евра.

Планирани пројекти у Србији су били:

За Денеза М: Стара планина (1.500 тона робе), Рафинерија Панчево (3.000 тона робе), 4.јули (1.500 тона робе), Блокови (3.500 тона робе);

за Интер коп: Обилазница Нови Сад (1.000 тона), Пошта Земун (1.500 тона) и

за Неимар В: Блок 67 (3.000 тона), „4.јули“ (1.500 тона).

Како пише ЦИНС, Планиран је био и интернационални пројекат у сарадњи са Денеза М на изградњи зграде у Уједињеним Арапским Емиратима.

Заступник СХСФ у децембру прошле године постала је Јелена Јовановић, супруга Чедомира Јовановића, а у марту ове године, претежна делатност фирме је уместо „трговине металима и металним рудама“ постала „производња опереме за дистрибуцију електричне енергије и опреме за управљање електричном енергијом“.

Фирму СХСФ је основао крајем 2009. године тада седамдесеттрогодишњи Драгослав Недељковић. Првобитни назив компаније је био Басик солутион, а претежна делатност „консалтинг и менаџмент послови“.

Како је било наведено на њиховом сајту, фирма је „основана са циљем да се у периоду инвестиционе градње у Србији позиционира као један од значајнијих снабдевача производима од челика“.

Након Недељковића, компанију је преузела једна панамска оф-шор компанија, а тек касније Чедомир Јовановић.

Део власништва у фирми БСГ је до данас остао тајанствен. Скоро годину дана након оснивања, у септембру 2010. године, Драгослава Недељковића као власника мења Нобле финанце цорп. из Панаме.

У децембру исте године, Чедомир Јовановић купује 25 одсто власништва од панамске фирме.

Званично, власнице Денеза М са по 50 одсто су кипарска фирма Агратиц лимитед и српска Ладинвест доо.

Власник Ладинвеста, према подацима Агенције за привредне регистре, је холандска Ладерна интернатионал Б.В.

У септембру 2007. године, сведочећи на суђењу такозваној „стечајној мафији“, бизнисмен Милан Беко је изјавио да „није непосредно идентификован као власник“ компаније која се зове Ладерна, али да „непосредно контролише“ то предузеће.

Милан Беко је од марта 2012. председник надзорног одбора у фирми Денеза М.

 

„Рупа у закону“

Татјана Бабић, директорка Агенције за борбу против корупције, ово сматра „рупом у закону“.

„Требало би размислити како да се то регулише пошто на овај начин предузећа функционера очигледно могу да зарађују новац из буџета. Закон не прописује обавезу да нас правно лице, након закључења уговора обавештава о својим подизвођачима и добављачима. Њихови међусобни односи подлежу провери других државних органа као што су Пореска управа, управа за спречавање прања новца, полиција, тужилаштво и тако даље“, каже Бабићева за ЦИНС.

Новим нацртом о изменама и допунама Закона о Агенцији за борбу против корупције, за сада, није предвиђено решавање овог недостатка, па последица ни убудуће за јавне функционере и њихове фирме, неће бити.