Прочитај ми чланак

ДИВНА ТРАДИЦИЈА! Сваки Србин који дође да живи у Бечу ПРВО ПОСЕТИ ОВО МЕСТО

0

Није тајна да гастарбајтери из Србије највише воле Аустрију и да је омиљени град свих оних који из наше земље беже "трбухом за крухом" Беч. Међутим, мало ко зна да је место на које новајлије прво дођу ова зграда!

(Фото: Dnevno.rs)

(Фото: Dnevno.rs)

Како и не би када је овај објекат заправо српска православна црква, једна од три колико тренутно постоји у Бечу. Посвећења је Вазнесењу Христовом, налази се у 2. безирку и сваког дана окупља велики број српских Бечлија.

Цркву је посетила и екипа портала Дневно.рс, а на самом улазу наишли смо на педесетогодишњег Јована М. који већ 25 година живи у престоници Аустрије.

Дошао сам овде пре 25 година, у периоду свих оних несрећа које су задесиле бившу Југу и као новајлија, снашао сам се у великој мери захвљујући цркви – каже он и додаје да му је црква значила као утеха у тешким данима, али и да је ту остварио контакте, који су му помогли да се снађе.

Овај Србин са адресом у Бечу истиче да везе које је стекао у цркви ништа не може да замени.

– Прво што сам урадио кад сам дошао, пошто нисам знао никога, отишао сам у цркву, и за пар дана ја сам већ упознао неколико наших. Наравно, међу њима је било људи који су тада већ били дуго у Бечу. Познанства су ми много значила, помогла су ми да се снађем, а преко неких сам нашао и прве послове – каже овај господин.

Јован јесте верник, али не крије да цркву и данас посећује због стварања.

– Верник сам, православац, и цркву волим, али и даље долазим због стварања контаката. Мислим да доста људи из наше заједнице размишља слично као и ја. Црква нам значи из због духовног, али и због овог, земаљског мира. Да вас не лажем, има и једног и другог – искрен је наш саговорник.

Да се Срби у Бечу држе заједно и да у црквама јачају везе, потврдио је још један господин кога смо срели у овом храму.

Сви се овде гурамо и држимо заједно. Могу вам рећи, да је наша заједница овде попрлично јака. Зато и успевамо! Да тако раде и Срби који су остали у Србији, где би нам био крај – прича један бивши Београђанин који је хтео да остане анониман.

Он је имао и један савет за све који планирају да напусте Србију. Практичан је и базиран на његовом вишедеценијском искуству искуству, каже.

– Када се нађете у непознатом граду, прво потражите цркву! Обавезно прво покуцајте на црквена врата, јер ћете ту наћи своје људе, који вас могу упутити и олакшати вам те прве, најтеже дане у туђини – саветује овај српски Бечлија.

Бечка „сеоба Срба“

Српска православна општина основана је у Бечу још давне 1860. године и данас има три црквена објекта. За разлику од цркви у Србији и неких по дијаспори, бечке српске богомоље имају скромна архитектонска обележја цркви.

Поред ове, Цркве васкрсења Христовог, ту су и Саборна црква Светог Саве у 3. безирку и црква Рођења пресвете Богородице у 16. бечком округу коју је Српској православној цркви 2014. године због повећаног броја верника уступила католичка заједница у Бечу. Само ова последња, у архитектонском смислу, има форму цркве, а не објекта прилагођеног црквеној намени.