Прочитај ми чланак

ДЕЛЕГАЦИЈА СПЦ У ВАТИКАНУ: Почиње дијалог о Степинцу

0

Делегација СПЦ отпутовала у Ватикан на разговоре о контроверзном кардиналу. Разговори се настављају у Београду.

c

Кардинал Бозанић и владика Порфирије

Делегација СПЦ отпутовала у Ватикан на разговоре о контроверзном кардиналу. Разговори се настављају у Београду.

Делегација Српске православне цркве учествоваће данас на првој сесији разговора са представницима Римокатоличке цркве о историјској улози контроверзног кардинала Алојзија Степинца. Састанак Мешовите комисије, договорен на иницијативу папе Фрање, биће одржан у Ватикану, а две делегације рад ће наставити у Београду.

Да је тим СПЦ предвођен митрополитом загребачко-љубљанским Порфиријем отпутовао у Ватикан, потврђено је у понедељак „Новостима“ у Патријаршији у Београду.

ПАПА ФРАЊА

Fормирање Комисије за дијалог са СПЦ и резултати њеног рада неће утицати на светост кардинала Степинца, која је већ општеприхваћена – став је врха Римокатоличке цркве у Хрватској. Извори СПЦ у Ватикану, насупрот овом ставу, наводе да се иза разговора крије папин маневар да процес Степинчеве канонизације пребаци на терен науке и ослободи политичких притисака који долазе из Хрватске. Овој тези иде у прилог да завршетак рада комисије није временски одређен и да разговори могу да трају годинама.

– Став Српске цркве је јасан и темељи се на чињеницама и научној грађи – објашњавају у Патријаршији. – Истовремено, настојаћемо да деламо помирљиво и у духу дијалога и искреног екуменизма. Уз добру вољу римокатоличке комисије верујемо да је то пут који води до праве истине.

За сто у срцу Ватикана сешће српски део комисије, у којој ће поред Порфирија бити и митрополит црногорско-приморски Амфилохије, епископи бачки Иринеј и славонски Јован, као и некадашњи амбасадор при Светој столици професор Дарко Танасковић. Насупрот њима биће кардинал загребачки Јосип Бозанић, бискупи мостарски Ратко Перић и пожешки Антун Шкворчевић, као и историчари Марио Јарек и Јуре Кришто. Радом комисије, по избору папе Фрање, координираће француски свештеник Бернар Ардир, који обавља дужност шефа ватиканског Одбора за проучавање историје.

– Састанак у Ватикану имаће протоколарни карактер, а размена аргумената биће остављена за наредне сесије. У средишту првог сусрета биће размена позитивних порука и начелни договр о дневном реду и начину рада комисије – указују у седишту СПЦ.

Циљ оснивања православно-римокатоличке комисије је расветљавање улоге контроверзног кардинала Алојзија Степинца у Независној држави Хрватској и геноциду који је почињен над српским, јеврејским и ромским народом. Ова тема отворена је у јеку завршетка процеса Степинчеве канонизације, коју је папа Фрања привремено обуставио због противљења Српске патријаршије.

ПИЈЕ ДВАНАЕСТИ

НА аргумент да је процес канонизације у Римокатоличкој цркви незаустављаив, у СПЦ узвраћају примером папе Пија Дванаестог, првог човека Свете столице за време Другог светског рата, који је ћутао о Холокаусту. Процес његове канонизације почео је још 1965, али никада није доведен до краја.