Прочитај ми чланак

БРАНИЋЕ ЗЕМЉУ ОД АСТЕРОИДА И МЕТЕОРА: Нова руска технологија (ВИДЕО)

0

"Росатом" развија технологије за заштиту од потенцијално опасних за нашу планету астероидa и метеоритa попут Тунгуског, саопштио је заменик директора Института за ласерско-физичка истраживања Руског нуклеарног центра, Владимир Рогачев за ТАСС

„Наше истраживање је само један од задатака у оквиру система одбране против астероида. Главни је откривање, класификација, висока прецизност праћења небеског тела и стварање бомбе која мора бити безбедна при лансирању, и на летелици. Ово је велики међународни задатак. Имамо нешто што треба да ставимо на олтар сарадње“, рекао је Рогачев.

foto; flickr

 

„Данас, нажалост, глобална политика и стање међународних односа диктирају други комуникациони формат, морате да чекате. Не можете одлагати када се опасан астероид приближава Земљи, биће прекасно“, рекао је Рогачев.

Пре 110 година, 30. јуна, 1908. године, у области реке Подкаменае Тунгуска, рано ујутро становници околних села су видели на небу велику ватрену лопту, касније названу Тунгуски метеорит. Лет метеорита је завршио експлозијом на висини од 7-10 км. Дрвеће је оборено на територији више од 2 хиљаде квадратних километара, а касније је снага експлозије процењена на 40-50 мегатона.

Рогачев је истакао да је у току истраживање о заштити од астероида од стране стручњака, односно вештачког модела хондрита, најчешћег типа метеорита који падају на Земљу. Према прорачунима, ако је наша планета угрожена метеоритом пречника од 200 метара, треба око месец дана да се лансира ракета, да би за две недеље пре доласка на Земљу погодила метеорит који би се распао на комаде, а које атмосфера планете може да поднесе.

„Да, неки од њих ће пасти на површину планете, али пошто су мале величине, апокалипса се неће десити. О истом сценарију може се претпоставити за метеорит типа Тунгуска, са једином разликом да су услови за његово уништење повољнији. Прво, ако претпоставимо да је метеорит хладан (у свету нису пронађени остаци), његова снага би била значајно мања од снаге хондритског метеорита. Друго, његов пречник је 2-3 пути мањи, судећи по кинетичкој енергији 40-50 мегатона. То значи да ће уништење астероида захтевати мању нуклеарну експлозију – Тунгуска метеорит може бити уништен уз помоћ ове технологије.“, рекао је научник.

Рогачев је рекао да се у свету стварањем система за заштиту од опасних метеорита само „неколицина људи може бавити“.

„Морамо да имамо представу о томе шта је нуклеарна бомба, нуклеарно оружје и процеси који се дешавају у експлозији Ове могућности имају САД, Кина, Француска, Велика Британија, можда Индија и Израел, али то није довољно. Потребни су људи који могу да раде прорачуне, развијају технологије.  Морате имати технологију моћних импулсних ласера. Ако комбинујете све наведено, можемо закључити: у Русији је само  Институт за ласерско-физичка истраживања и у САД-у Ливерморе. Остали не могу, или нису заинтересовани“- објаснио је он.

Према његовим речима, након објављивања у научном часопису чланака на тему експеримента спроведених у Русији заинтересовани су стручњаци из Велике Британије, САД, Јужне Кореје и других земаља.

„Едвард Телер, отац хидрогенске бомбе, једном је разматрао могућност спречавања последица пада астероида помоћу технологије нуклеарне експлозије. Постојећи нуклеарни арсенал и технологије омогућавају уништавање астероида различитог састава. Дубоко сам убеђен да овај метод може спасити нашу планету, уз широку међународну сарадњу „, рекао је Рогачев.