Прочитај ми чланак

Аустралија: Умрле три особе јер су узеле људске органе од Србина

0

organi
Три жене у аустралијској држави Викторија умрле су у року од месец дана пошто су им пресађени органи човека пореклом из Србије, који се заразио мишјим вирусом приликом посете рођацима, а после вишегодишње истраге суд је оценио да је процес контроле органа био адекватан и да се смрт није могла предвидети.

Како је објавио „Сиднеј морнинг хералд“, жене су примиле органе Јове Врањешевића који је умро у децембру 2006. године по повратку у Мелбурн после тромесечног боравка код рођака у Србији.

Породица је одлучила да донира органе, после чега су Карен Вилкинсон и Кармелини Сиријани пресађени Врањешевићеви бубрези док је Гурпал Сандху добила његову јетру. Трансплантације су извршене у болницама у Мелбруну.

Међутим, само неколико дана по захвату пацијенткиње су добиле компликације и све три су умрле у року од седам дана у јануару 2007. године, што је био разлог за покретање истраге.

Истрага је показала да је Врањешевић током боравка у Србији био заражен лимфоцитарним хориоменингитисом, инфективним вирусом кога шире кућни мишеви и да је када се вратио кући имао главобоље и болове у екстремитетима. Умро је од можданог удара 12 дана по повратку у Мелбурн.

Лекар који је сведочио у истрази је рекао да је Врањешевић имао вирус, али да то није био узрок смрти.

Међутим, три жене су, такође, добиле вирус што је највероватније била позадина тих смртних случајева. Поменути вирус није откривен у држави Викторија ни пре ни после тога.

Истрага је показала и да лекари никада нису питали Врањешевићеву породицу какве је он здравствене проблеме имао пре него што су донирани његови органи.

Доктор Мајк Финк, лекар који је извадио органе, закључио је да су они у добром стању, а истражни судија Одри Џејмисон је оценила да је процес контроле органа за трансплантацију био адекватан и да се смрт пацијенткиња није могла предвидети или спречити.

Она је, ипак, навела да је потребна боља унутрашња комуникација и координација између болница које се баве трансплантацијом као и боља комуникација са породицама пацијената, али да при том треба пазити да се породице не одврате од донирања органа у чему Аустралија ионако оскудева.

(Танјуг)