Прочитај ми чланак

АМЕРИЧКИ ГЕНАРАЛ БРИДЛОВ – лудак који је замало изазвао светски рат

0

Бивши амерички генерал Филип Бридлов, донедавно командант снага НАТО у Еуропи, службено је у пензији од 1. јула, а заменио га је амерички генерал Кертис Скапароти. Пре тога ггенерал Брислов довео је свет на ивицу трећег светског рата. Под изговором кризе у Украјини, он је уложио невиђене напоре да САД уђу у отворени рат са Русијом.

a

Генерал Бридлов и амерички јастребови готово да су изазвали рат између НАТО и Русије.

Бивши амерички генерал Филип Бридлов, донедавно командант снага НАТО у Еуропи, службено је у пензији од 1. јула, а заменио га је амерички генерал Кертис Скапароти. Пре тога ггенерал Брислов довео је свет на ивицу трећег светског рата. Под изговором кризе у Украјини, он је уложио невиђене напоре да САД уђу у отворени рат са Русијом.

Није тајна да су његови јавни извештаји били пуни непријатељства према Русији, али је сад на видело изашло до које је мере тајно деловао како би уверио Барака Обаму да повећа војну напетост са Русијом у рату у Украјини у 2014. години. Доказ за то је хакована електронска пошта генерала Бридлова, коју је објавио DCLeaks, а за коју су неки саговорници америчког генерала потврдили да је аутентична.

Обама је био под великим политичким притиском јастребова из војске и Конгреса, који су од њега тражили да пошаље убојиту војну помоћ украјинској влади, али се он плашио да ће тиме повећати крвопролиће и руском председнику Владимиру Путину дати разлог за инвазију на сусједну земљу. Бридлов је током саслушања у Конгресу рекао како Обамина администрација минира ситуацију у Украјини, што је на крају кулминирало сукобом између генерала и Обаме.

Међутим, хакована електронска пошта даје још драматичнију слику о свему што се у то време догађало и објашњава колико је јак притисак био на Обамину администрацију да у Украјини покрене хибридни рат против Русије. Ни украјински функционери нису мање криви, јер су у свему помагали Бридлову са циљем да увуку Русију у сукоб на украјинској територији.

Из више порука из 2014. године сазнаје се да се генерал Бридлов покушавао да се сретне са бившим државним секретаром Колином Пауелом, од ког је тражио савет како да изврши притисак на Обаму и присили га да заузме агресивнији став према Русији.

ГЕНЕРАЛОВИ ПРИТИСЦИ НА ОБАМУ

„Можда нисам у праву, али стварно не видим преданост Европе у сарадњи са НАТО. Тражим ваш савет на два фронта. Како уоквирити ову прилику у време кад су све очи упрте у ISIS и како лично радити са Обамом”, написао је Бридлов у септембру 2014. Пауелу, док одговор Пауела није доступан. Бридлова је Пауелу представио Харлан Улман (на слици испод у средини) из Атлантског савета и аутор књиге Доктрине шока и страхопоштовања, коју је Бушова администрација користила у инвазији на Ирак 2003.

У октобру 2014. Улман позива Бридлова да се, осим Пауелу, обрати и потпредседнику Џозефу Бајдену. Улман је написао: „Знам да нема бољег начина да се дође до Беле куће“. У новембру исте године Улман је чак предложио да се Бридлов види с Дејвидом О’Саливеном, новим изаслаником Вашингтона у ЕУ.

Будући да је тада ЕУ послала „шест писама у којима критикује Белу кућу”, Улман је додао да би „можда тихо партнерство између њега и главног секретара НАТО могло бити корисно”. „Обаму и Керија требало би уверити да се са Путином треба сукобити”, написао је Улман у фебруару 2015. године пре разговора који су завршили споразумом Минск-2.

1

Генерал Бридлов добио је и упуте како да се додвори Ештону Картеру, тада новом америчком министру обране. „Ештон је академик и навикао је да ради са онима који имају добре оцене у раду и напредовали су у чину, а то може бити корисно”, написао је Улман генералу Бридлову.

Али од самог почетка Бридлов је покушавао да утиче на примену агресивнијих мера кроз различите канале, академике и пензионисане официре, укључујући и бившег врховног команданта НАТО Веслија Кларка, од ког је тражио да му помогне да састави захтев за слањем војне помоћи украјинским снагама које се боре против „руских сепаратиста”.

„Мислим да Обама на све гледа као на претњу која се мора свести на минимум и да ми не идемо у рат”, написао је Бридлов у једној од порука Харлану Улману, описујући му како је тражио „помоћ Пауела да утиче на Обаму”. „С обзиром на инструкције Обаме да не започињемо рат, требало би га уверити у супротно”, рекао је неколико месеци касније Улман, док дуги низ електронске поште говори о напорима Бридлова да „наговори, увери или присили САД да реагују против Русије”.

The Intercept пише да Бридлов није хтео да одговори на њихов захтев за коментар. Поднео је оставку на место челника НАТО у мају и пензионисан је 1. јула. Бридлов је био генерал ваздухопловства и 17. врховни командант савезничких НАТО снага у Европи.

НЕМЦИ СУ БИЛИ ЗАПРЕПАШТЕНИ

Од 10. маја 2013. године Филип Карбер, академик који се редовно дописивао са Бридловом пружајући му савете и податке о украјинској кризи, потврдио је за The Intercept аутентичност неких порука које су процуреле и рекао како му је Бридлов лично потврдио да му је gmail адреса хакована и да је све пријавио властима. „У последњем разговору ми је генерал Бридлов рекао да је хакован неколико пута”, рекао је Карбер и додао како је приметио бар један лични e-mail да се појавио на интернету пре него што га је контактирао.

„Отишао сам до америчке владе тражећи да то истражи. Нико ми није одговорио”, рекао је Карбер. „Немам појма како је адреса угрожена или хакована”, рекао је Колин Пауел као одговор на питање о хакованој електронској пошти. Пауел је рекао да не жели да коментарише Обамин став о сукобу у Украјини.

У европској штампи Бридлов је описиван као „јастреб”, познат по подршци савезничким народима, али и да је избегавао дипломатију и тражио јачи ангажман у сукобу против „проруских сепаратиста” у Украјини. Бридлов је сведочио у Конгресу у фебруару ове године и Русију назвао „егзистенцијалном и дугорочном претњом за САД и европске савезнике”.

Шпигл је известио да је Бридлов 2015. „запрепастио политички врх Немачке” кад је рекао да су „проруски сепаратисти повећали улог у источној Украјини и имају више од хиљаду борбених возила, помоћ руских борбених снага, софистиковане системе противваздушне одбране и артиљеријске пукове”. Све је то, према Бридлову, „послано проруским сепаратистима на врхунцу сукоба у Донбасу”.

Бројке које је Бридлов предочио немачком вођству биле су „значајно супериорније” од података који су били познати НАТО и обавештајним агенцијама и зато су се немачким функционерима чиниле претераним. То његово извештавање чинило се као провокација осмишљена како би се уништити напори посредовања Ангеле Меркел.

У претходним случајевима немачки функционери су веровали да је Бридлов преценио руске снаге на граници са Украјином за 20.000 војника и открили да је генерал лагао кад је тврдио „како су руска војна возила и техника у близини украјинске границе дио посебних снага које се концентришу за инвазију на суседну земљу”. Уствари, велики део руске војне опреме о којој је говорио Бридлов, према Немцима, тамо је био размештен давно пре револуције у Украјини.

Међутим, поруке Бридлова доказују његове очајничке напоре да дође до ескалације сукоба, због чега је контактирао колеге и пријатеље који имају обавештајне податке који би доказали непостојећу руску претњу.

2

Карбер, који се видео са политичарима и украјинским функционерима у Кијеву у неколико наврата, слао је честе поруке Бридлову и одговорио му да је по „његовом захтеву видео примљене информације о војним снагама сепаратиста и покретима руских војника”. У неколико наврата Бридлов је војне податке преузимао са Твитера и друштвених мрежа.

Карбер, иначе председник Фондације Потомак, био је у средишту скандала прошле године, кад се открило да је омогућио састанак на коме су сенатору Џејмсу Инхофеому дати снимци наводних руских снага у Украјини, које је објавио један неоконзервативни блог. Доказало се да су слике биле лажне и наводне фотографије руских тенкова у Украјини су уствари биле старе фотографије из Осетије током рата са Грузијом. Бридлов је остао у блиском контакту с Карбером и другим функционерима који су делили његове ставове о украјинском сукобу.

ПОМОЋ ВЕСЛИЈА КЛАРКА

„Фил, не можемо добити декларацију за сузбијање Руса уз употребу силе. Шта могу да учиним? Ако Украјинци изгубе контролу над ситуацијом, Руси ће то видети као отворена врата”, написао је бивши генерал Весли Кларк, који је своје поруке проследио Викторији Нуланд, помоћници државног секретара за европска и евроазијска питања. Кларк је поменуо и забринутост бугарског председника „да ће Бугарска постати следећа мета Русије”.

У осталим порукама Кларк је пренео специфичне захтеве о врсти војне помоћи коју су желели украјински функционери. Осим радарских система и друге војне опреме, Кларк саветује да Бридлов „подстиче Украјину да због кризе унајми неке од главних PR и комуникацијских компанија у САД и Европи”. „Њима требају прави алати у информационом рату”, рекао је Кларк Бридлову.

Украјина је преко разних лобија и комуникацијских компанија утицала на политичаре. У јуну 2015. украјинска влада је потписала споразум са компанијом APCO Worldwide, врло утицајном и са јаким везама са високим функционерима, демократима и републиканцима. Кларк је помогао Бридлову 8. априла 2014. године, кад му је проследио „обавештајне податке” добијене од Анатолија Пинчука и Дмитрија Тимчука, активиста блиских новом режиму у Кијеву који су најављивали „неминовну руску инвазију”.

У фебруару 2015. Карбер у једној поруци Бридлову каже да је „Пакистан испод стола понудио Украјини 500 бацача пројектила TOW-II (мобилну верзију) и 8.000 пројектила TOW-II”, додајући да би „испорука противтенковских оружја могла почети крајем месеца”. „Међутим, Пакистан ове испоруке неће направити без нашег одобрења иако би било довољно неформално обавештење да ће испорука бити одобрена”, поручио је Карбер генералу Бридлову. Карбер каже да споразум о испоруци пакистанског оружја никад није проведен.

3

Бридлов је недавно све изненадио изјавом у којој је рекао да „сада мисли да се требало разговарати са руском владом око решавања сукоба у Украјини”. „Мислим да морамо покренути смислен дијалог”, рекао је пре две недеље генерал Бридлов, али је поновио своје ставове о потреби јаког НАТО савеза, који ће моћи да се војно супротстави Русији. „Русија има моћ, снагу и јединство”, рекао је Бридлов.