Прочитај ми чланак

АЛАРМАНТНО: Катастар продаје наше личне податке!

0

jmbg licna karta

Узнемирујући резултат надзора над радом републичког Геодетског завода због кршења приватности грађана грађана.

За 1.140 динара у катастру је могуће добити име, презиме и тачну адресу сваког станара, као и његов јединствени матични број. „У комплету“ су чак и детаљи финансијског аранжама који је договорио са банком, ако је стан купљен на кредит, као што су износ кредита, рок и период отплате, висина рате и каматне стопе!

Схвативши да су њихови најзаштићенији подаци досупни безмало сваком ко затражи препис листа непокретности за зграду у којој живе, више грађана жалило се Служби повереника за заштиту података о личности. Повереник је због овога спровео надзор у Републичком геодетском заводу и открио кршење Закона о заштити података о личности, али и непоштовање Закона о препису и катастру.

АКЦИОНАРИ „НА ТАЦНИ“

Пре два месеца повереник је морао да реагује због још једне државне институције, тог пута Агенције за приватизацију. Лични подаци више од 5,1 милион пунолетних грађана, који су се пријавили за бесплатне акције јавних предузећа, до интервенције повереника били су лако доступни на интернет-сајту Агенције. Ово се сматра досад највећим кршењем права на приватност код нас.

Како је потврђено из Службе за катастар непокретности у Крагујевцу, лане је издат 8.681 овакав извод, односно препис листа непокретности. То значи да је, зависно од тога колико одређена некретнина има станара, бар три пута, а вероватно и много више, личних података грађана било доступно њима непознатим људима.

– Наложио сам надзор над спровођењем Закона о заштити података о личности у Републичком геодетском заводу, и он је окончан – каже за „Новости“ повереник Родољуб Шабић.

– Утврђени су недостаци кад је у питању ваљани правни основ, и начин, сврха и сразмера обрађених личних података.

Повереник је констатовао да се подацима могло приступати и електронским путем, преко веб приступа, и подношењем захтева надлежној служби катастра непокретности. По Шабићевим речима, први начин, преко интернета, био је коректнији јер су неки подаци остали заштићени, док је увид у предмете по захтеву странака омогућио приступ прекомерном броју личних података.

– Констатовано је и да је, иако то Закон о државном премеру и катастру захтева, приступ подацима могућ и без утврђивања постојања правног интереса – наводи Шабић.

– Иако тај Закон предвиђа ограничавање јавног приступа поверљивим подацима грађана, у пракси приступ никад није ограничен.

Уз, како каже, поштовање начела јавности и правне сигурности које Закон о премеру и катастру треба да обезбеди, повереник ће ипак Републичком геодетском заводу послати упозорење. Шабић напомиње и да су представници РГЗ разумели све примедбе и да су се сагласили.

Одмах по окончању поступка повереник ће упутити иницијативу и надлежном Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре за измену спорних одредби Закона. Иначе, према најави министарке Зоране Михајловић, предлози Закона о конверзији и катастру наћи ће се у парламенту већ овог месеца.

Према досадашњим прописима, служба катастра била је обавезна да испоштује захтеве за издавање листа непокретности или извода који подносе странке, власник стана, лице које има правни интерес и државни орган. Међу обавезним подацима које садржи база података, па самим тим и лист непокретности, јесу име и презиме, име једног родитеља, пребивалиште или боравиште, као и матични бројеви претходног и новог власника.

(Вечерње новости)