Прочитај ми чланак

Расту камате и кеш кредити: По коликим каматним стопама се задужујемо?

0

У трећем тромесечју ове године готовински кредити становништву повећани су за 8,5 милијарди динара, док су стамбени кредити смањени за 2,7 милијарди динара, показује извештај Народне банке Србије Трендови у кредитној активности.

Међугодишњи раст кредита становништву у септембру спустио се на свега 1,6 одсто, а током трећег квартала ови кредити повећани су за 0,4 одсто у односу на претходно тромесечје.

На крају септембра, учешће кеш кредита грађанима достигло је 44,3 одсто, док су стамбени кредити пали на 39,7 одсто укупних кредита становништву.

Износ новоодобрених кредита становништву у трећем тромесечју био је мањи него у истом периоду прошле године, за 700 милиона динара.

Од новоодобрених кредита од јуна до октобра две трећине су били кеш кредити, а свега 15,5 одсто стамбени. Поређења ради у трећем тромесечју прошле године стамбени кредити су чинили 23,3 одсто новоодобрених кредита становништву.

Раст готовинских кредита који су махом у динарима довео је до повећања динаризације кредита на 53,6 одсто у септембру.

Међу девизно индексираним кредитима доминирају они везани за еурибор са 80 одсто, а највише су везани за шестомесечни еурибор.

Просечна пондерисана каматна стопа на новоодобрене динарске кредите становништву у трећем тромесечју у просеку је износила 13,4 одсто.

Просечна каматна стопа на кеш кредите износила је 14,2 одсто, што је раст за 0,1 процентни поен.

Каматна стопа на динарске стамбене кредите, углавном за адаптацију стамбеног простора, пала је за 0,3 процентна поена на 12,1 одсто.

Просечна каматна стопа на новоодобрене кредите везане за евро у трећем тромесечју износила је 7,3 одсто, што је за 0,1 поен веће него три месеца раније.

Просечна каматна стопа на стамбене кредите износила је 6,6 одсто. Цена просечних кеш кредита у еврима износила је 3,6 одсто.

У трећем тромесечју банке су пооштриле услове за кредитирање становништву услед раста цена некретнина и раста каматних стопа.

За девизно индексиране кредите благо су смањене марже због одлуке НБС о ограничавању каматних стопа на стамбене кредите.

За исти период смањена је тражња грађана за кредитима више него што су банке очекивале у претходној анкети. Тражња је била мања за све врсте кредита сем динарских потрошачких кредита.

„Према оцени банака, на мању тражњу деловали су ситуација на тржишту непокретности, које карактеришу високе цене станова, мања куповина трајних потрошних добара, као и коришћење раније уштеђених средстава“, наводи се у извештају НБС.

Кредитирање привреде наставило је да се смањује. У трећем тромесечју обим одобрених кредита предузећима био је мањи за 1,8 одсто него годину дана раније.

Током периода од краја јуна до краја септембра је ипак забележен раст кредитирања за 1,2 одсто или 19,2 милијарде динара.

Скоро цео раст кредитирања односио се на инвестиционе кредите који су повећани за 19,1 милијарду динара, док су кредити за ликвидност повећани за свега 2,8 милијарди динара у овом периоду.

„На мањи раст кредита за ликвидност и обртна средства одражава се повећана профитабилност привреде, као и доспеће кредита из гарантних шема, при чему утицај доспећа, који је био најизраженији током првог полугодишта, постепено слаби са опадањем износа кредита који доспевају“, објашњава се у извештају.

Просечна пондерисана каматна стопа на новоодобрене динарске кредите привреди у овом периоду повећана је у мањој мери, на 8,6 одсто са 8,5 одсто у другом тромесечју.

Просечна каматна стопа на новоодобрене кредите у еврима или везане за евро повећана је у просеку за 0,3 процентна поена, на 6,9 одсто.