Прочитај ми чланак

Министарство трговине наручило опрему за мучење? Тома Мона тврди да је у питању…

0

Роба која може да се користи за извршење смртне казне, мучење или друго окрутно, нељудско или понижавајуће поступање или кажњавање. Да, добро сте прочитали. Управо за увоз овакве робе Министарство унутрашње и спољне трговине издало је седам дозвола, тврди посланик ДС Миодраг Гавриловић. Шта спада у ову робу – није познато. Није познато ни колико ће то да кошта нити због чега се уопште оваква роба набавља. Познато је, међутим, да је смртна казна у Србији укинута још 2002. године, а да је мучење противправно дело.

Одељење за међународне споразуме и спољну трговину контролисаном робом издало је 190 дозвола, од чега се седам односи на увоз робе “која би могла да се користи за извршење смртне казне, мучење или друго окрутно, нељудско или понижавајуће поступање или кажњавање”, што се види у извештају о раду Министарства трговине у периоду од 1. јануара до 31. марта ове године.

printscreen Instagram

Свих 190 дозвола издато је Министарству спољних послова, Министарству одбране, Министарству унутрашњих послова и Безбедносно-информативној агенцији. Поред робе за извршење смртне казне и мучење, дозволама су обухваћени увоз и извоз робе двоструке намене, наоружање и војна опрема и пружање брокерских услуга.

Набавка бибер спреја?

На седници скупштинског Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику ову тему покренуо је одборник из редова Демократске странке, Миодраг Гавриловић.

“Обавеза ресорних министара је да на свака три месеца поднесу извештај о раду. Ми формално личимо на државу, скупштински одбори су нека врста надзора, које свако министарство има. Тада сам ја и видео овај извештај и дозволе које су издате”, каже Гавриловић за Нова.рс и додаје:

“Ја сам питао због чега се то увози, од којих фирми, која је уопште то роба, колико ће то да кошта.”

Одговор који је од ресорног министра Томислава Момировића добио, Гавриловић није очекивао.

“Момировић је рекао да је у питању бибер спреј”, каже наш саговорник и додаје:

“Власт је навикла да има већину и ни не труде се да одговоре на питања која су од интереса за јавност. То су људи који су некомпетентни и не знају како да одреагују сваки пут када се деси нешто што нису планирали.”

Фото: Министарство унутрашње и спољне трговине

Како каже, није му јасно по ком основу се бибер спреј уопште сврстава у робу за мучење.

А није јасно ни правницима.

Како за Нова.рс каже адвокат Иван Симић, никад није чуо да је смртна казна извршена уз помоћ бибер спреја.

Он даље наводи да не може да тврди да би бибер спреј могао да се сврста у опрему за мучење или нечовечно третирање.

“Бибер спреј је, пластично речено – на граници. Он се често користи у самоодбрани као средство најмање снажног карактера, за разлику од, примера ради, електрошока, чије се поседовање сврстава под деликтно понашање. Има различитих врста бибер спреја, од оних које користе физичка лица у самоодбрани до оних који користе јединице за разбијање демонстрација, који је можда јачи, али не бих могао да тврдим да иједна врста бибер спреја спада у средство за мучење, јер се он првенествено користи да одбије противправно понашање”, објашњава Симић за Нова.рс.

Адвокат Симић за наш портал објашњава зашто би увоз опреме која је класификована као да би њоме могла да се изврши смртна казна или мучење био проблематичан.

“Увозити такву опрему у најмању руку је несврсисходно, неетично, али не искључујем ни да је противправно. Није ни у духу Устава набављати такву опрему. Смртна казна је давних дана укинута, а методе мучења се не употебљавају више ни у најнеразвијенијим државама света”, закључује он.

Иначе, смртна казна је у Србији укинута 2002. године. „Људски живот је неприкосновен. У Републици Србији нема смртне казне“. Тако каже члан 24 Устава.

Злостављање и мучење забрањено је чланом 137 Кривичног законика.

Нова.рс желела је да од Министрарства унутрашње и спољне трговине сазна шта се тачно набавља, по којој цени и због чега, али одговоре на наша питања нисмо добили до објављивања овог текста.