Прочитај ми чланак

КОЛ’КО ПAРA, ТОЛ’КО МУЗИКЕ Младенци од сада плаћају музички динaр, и то у хиљaдама

0

Све строже поштовање правила када су у питању јавни музички наступи додатно ће повећати цех за свадбу за младенце - поједини локали траже и новац за ауторску накнаду коришћења музике, што би за весеље од око 250 људи коштало 9.000 динара.

Непријатно изненађење дочекало је нашу читатељку, будућу младу која није рачунала на још један трошак за своје славље.

Фото: РAС / РAС Србија

– Пре неки дан отишла сам са вереником да резервишемо салу за свадбу. Газда нам је прво предложио да узмемо ресторански бенд, али када смо рекли да смо се већ одлучили за један бенд, рекао нам је да онда морамо додатно да платимо некакву накнаду за ауторско дело – прича читатељка “Блица” која је желела да остане анонимна.

Наиме, за све објекте где се користи музика законска обавеза је плаћање ауторске накнаде коју одређује Организација музичких аутора Србије “Сокој”.

– Законска обавеза је да се за свако коришћење музике на јавном месту, а под јавним местом се подразумева сваки простор ван приватног окружења, мора платити ауторска накнада. Када је у питању коришћење музике на свадбама, за коју се мора платити ауторска накнада, “Сокој” закључује уговор са власником или закупцем простора у којем се организује свадба – објаснили су за “Блиц” из Организације музичких аутора Србије.

Музичари са лиценцом и уговором

Власник објекта у којем се организује прослава, дужан је да види да ли музичари који наступају у његовом локалу имају лиценцу за рад. Од 1. августа важи и новина по којој младенци склапају и уговор о пружању услуге из области музичке културе. Он мора да садржи тачну цену наступа, минимална висина хонорара је 1.200 динара по музичару, како се наводи Законом о раду.

Aуторска накнада се за све врсте коришћења музике обрачунава према тарифи “Сокоја” из 2012. године, која је заснована на капацитету објекта, обрачунава се или према броју столица или према броју посетилаца.

Тако се за организацију свадби плаћа накнада у износу од десет бодова по посетиоцу. Сваки бод има вредност од девет динара.

Да не би дошло до злоупотребе и повреде ауторских права, ту су теренски заступници “Сокоја”. Они обавештавају власнике јавних простора и објеката о њиховој обавези плаћања накнаде за коришћење “сокојевског” репертоара.

У тај репертоар, поред домаћих дела, спада и репертоар стране музике који “Сокој” штити на основу уговора са иностраним ауторским друштвима.

– Уколико се утврди да власник простора није платио ауторску накнаду, шаљу му се писма опомене, затим писмо пред утужење. „Сокој“ чини све да не дође до судског поступка – рекли су нам из ове организације.

Ипак, може се рећи да пракса поштовања ове тарифе није уједначена.

– Досад нашим младенцима нико није захтевао плаћање те накнаде. Било је случајева да је газда сале тражио да донесемо лиценце на увид и имамо их код себе за случај да доће инспекција – каже нам менаџер једног од познатијих бендова за приватне прославе.