Прочитај ми чланак

ДРЖАВА СМИСЛИЛА НОВ НАЧИН ДА ОПЉАЧКА НАРОД: Због четири седишта оде 100 евра!

0

Исправљање дугогодишњих нетачних података у саобраћајним дозволама донело возачима нови намет. Ко има два појаса на задњој клупи плаћа нову саобраћајну дозволу за ауто са четири седишта.

Возач коме саопште на техничком прегледу да му возило, које је до сада било регистровано за пет путника, а на задњој клупи има два појаса, па је самим тим предвиђено за регистрацију за четири путника, неће платити само израду нове саобраћајне дозволе (1.314 динара) већ му предстоји знатно дубље завлачење руке у џеп што ће га за разне папире коштати минимално 11.114 динара!

– Није довољно ни да донесе потврду произвођача – каже за „Новости“ Ана Трифуновић из једног београдског предузећа које се бави услугама техничког прегледа – Потребно је да од надлежне лабораторије донесу уверење. У супротном ми те возаче и њихова возила враћамо са линије прегледа.

О чему се заиста ради за „Новости“ објашњава директор Центра за моторна возила АМСС Милан Божић.

– Нема ту никаквих непознаница већ се једноставно ради о поштовању слова закона – каже Божић – Све се ради по ЗОБС (Закон о безбедности саобраћаја Србије) и Правилнику о испитивању возила. Ако возило има четири појаса а регистровано је за петоро путника јасно је да је то противзаконито и да се мора регулисати.

Практично то значи да власник возила поднесе захтев за испитивање возила Агенцији за безбедност саобраћаја (цена 300 + 3.000 динара), затим иде код произвођача возила (овлашћеног увозника) да му изда одговарајућу потврду о стварном броју седишта (цена потврде се креће од 1.500 до 12.000 динара), а онда са том документацијом у неку од овлашћених лабораторија за испитивање возила.

У Центру за моторна возила АМССС та услуга кошта 5.000 динара. Затим по добијању уверења од лабораторије, поново подноси сва та документа Агенцији за безбедност саобраћаја и на крају са добијеним последњим „папиром“ од Агенције за безбедност одлази на технички преглед где му се уписују нови подаци, и добија нову саобраћајну дозволу (1.314 динара)…

Не зна се тачно колико има оваквих возила, али по свему судећи број је велики јер је много половних аутомобила, увезених протеклих година, имало „фалш папире“.

– Нису проблем само половњаци – каже Милан Божић. – Ранији увозник веома популарних теренаца за Србију је продавао кола са папирима у којима је уписивао да се возило региструје за пет путника уместо за четири. На питање зашто је то радио само је рекао „коме бих продао ауто за четири човека“.

Нико се, каже Божић, не пита колико је људи погинуло, или тешко настрадало, зато што су се превозили небезбедно.

Проблеми који се појављују приликом регистрације су и маса возила, затамњена стакла, боја, разне преправке светала, висине возила и слично, па је препорука свима који купују возило да помно провере да ли се уписани подаци у саобраћајној дозволи поклапају са стварним стањем.

ЛОВЦИ У МУТНОМ

Неисправно возило на већини линија техничких прегледа не може да прође, али зато има и оних, који најчешће под рекламом „бесплатни технички преглед“ када треба „зажмуре на оба ока“.

– Ми се годинама залажемо, тражимо од надлежних да уведу минималну цену техничких прегледа не би ли искоренили несавесне, али узалуд – каже Ана Трифуновић из познатог београдског техничког прегледа. – Ми смо увели и камере, све снимамо, документујемо, јер нам је циљ да само технички исправно, безбедно возило буде на улицама.