Прочитај ми чланак

Возаче у Србији очекује важна одлука: Наредних 10 дана биће кључно

0

Нова правила за пролазак техничког прегледа могла би да ступе на снагу 5. јула, а одлуку о томе до средине јуна донеће Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Из Удружења техничких прегледа апелују на надлежне да званична одлука о новим правилима буде саопштена на време, како би се возачи припремили на измене услова. Имају и једну добру вест, упркос свему, цене техничких прегледа највероватније неће бити мењане.

Из Удружења, ипак умирују све оне који се спремају за технички преглед и поручују да нема разлога за панику и да ће у свком случају возачима бити остављено довољно времена да своја возила припреме пред технички преглед.

Подсећају и да је јавност бурно реаговала на најаве нових ригорозних услова, па због тога не искључују могућност да измене на крају и не буду усвојене.

Цена техничког прегледа за путничка возила креће се од 3.070 до 6.020 динара.

Примена одредби Правилника о подели моторних и прикључних возила и техничким условима за возила у саобраћају на путевима, које се односе на технички преглед возила, након две године мораторијума, 5. јула требало би да ступи на снагу. Нова правила доносе неколико промена, а оне које су изазвале највећу пажњу јавности односе се на кочнице и на уређаје за одвођење и регулисање издувних гасова.

Ломи се у наредних 10 дана

У наредних 10 дана Радна група Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре требало би да размотри Правилник и да донесе закључак да ли ће спорне одредбе бити на снази у неизмењеном облику или ће уследити неке промене и нова одлагања.

Међу одредбама које су највише оспораване у јавности две су кључне – једна се односи на тода сва возила морају да имају такозвану границу неуједначености силе кочења, односно овалности дискова од 20%, а друга се односи на катализаторе, односно уређаје за одвођење и регулисање издувних гасова.

Члан одбора Групације техничких прегледа Привредне коморе Србије Андрија Вујичић каже да то значи да возила не смеју да имају неку вибрацију приликом кочења, односно да коче различитим интензитетом по сваком обрту точка.

„По мом дубоком уверењу, а и уверењу стручне јавности, па чак и у неким академским круговима у западној Европи, та овалност је ниско постављена, односно тај критеријум од 20% је превише строг. То важи само у Немачкој, а европском директивом није прописана вредност, него је речено ‘уколико приметимо да постоји овалност да то сугеришемо власнику, а не да га због тога искључујемо из саобраћаја’ и то је по мом мишљењу нешто где очекујем да ће законодавац да изврши неку измену“, рекао је Вујичић за Еуронеwс.

Међутим када је у питању друга одредба која се односи на катализаторе, односно уређаје за одвођење и регулисање издувних гасова, Вујичић сматра да ту не би требало да будемо превише либерални.

„Свако возило које је произведено са катализатором, после 5. јула, кад дође на технички преглед мора имати катализатор. Возила која су произведена без катализатора не морају имати катализатор и кад дођу на технички преглед неће имати проблем. У ЕУ од 1993. године свако возило које је произведено има катализатор и то није ништа ново. Свако возило Еуро 1, Еуро 2, Еуро 3, има катализатор и непотребно је да се прави утисак да ће због тога да се деси нешто посебно у Србији“, објашњава он и додаје да ће мали број возила имати проблем због катализатора, а већи због овалности.