Прочитај ми чланак

Живот Срба у Кијеву: Грађевински радници заслужни за добру репутацију

0

kiev-lavra

У Украјини живи између хиљаду и две хиљаде држављана Србије који очекују разрешење неизвесне политичке ситуације у тој земљи.

Најстарија српска дијаспора на свету везује се за Славјаносербију и Новују Сербију. Данас се у овим областима налазе највећи украјински индустријски центри, објашњава Драган Станојевић, председник Скупштине дијаспоре и Срба у региону Русија, Украјина и Белорусија.

– Та места је некада насељавало преко 20.000 наших људи. Сада су се они асимилисали, али и данас постоји град под називом Славјаносербија. У њему се налази споменик Србима и власти тог региона одржавају одличну сарадњу са српским држављанима – каже Станојевић.

Највише Срба живи у Кијеву, Дњепропетровску, Доњецку и Лавову. Велики број ради и на Криму.

– Некада их је било највише у Дњепропетровску, где је створена прва српска општина Свети Сава, на постсовјетском пространству. Од те организације је кренуло стварање Српске дијаспоре Евроазије и осталих заједница у Украјини и Русији – објашњава Станојевић.

Радници који су градили некретнине за познате политичаре и олигархе заслужни су за добру репутацију Срба у Украјини, напомиње он. Срби су, такође, водећи менаџери у банкама, хотелима и аграрном бизнису.

– Наравно, у Кијеву живи и велики број студената који претежно завршавају Духовну академију. Сваке године одатле изађе неколико десетина дипломаца који постају свештеници у Србији. Наших студената има и на музичкој конзерветорији у Кијеву и Луганску – каже Драган Станојевић.

Срби у Украјини одржавају контакт једни с другима, што је посебно било изражено током бомбардовања 1999. године.

– Људи су спремни да помогну чак иако су њихове економске могућности скромне. Међународна организација „Уједињена српска дијаспора Евроазије“ формирана је 2008. године и призната је од стране власти свих евроазијских држава. Учествује у посматрачким мисијама на изборима, организацији међународних пројеката и слично.

Већина Срба често путује у своју домовину, иако су им породице у Украјини, каже Станојевић. Путовањима се највише радују деца која користе прилику да науче језик.

(Блиц)