Прочитај ми чланак

ЗБОГ КАМПАЊЕ ПРОТИВ ММР ВАКЦИНЕ у Србији ће мале богиње добијати 100 људи на дан

0

Мале богиње се муњевито шире ходницима болница и вртићима. За само једно преподне шесторо малишана примљено је са морбилима на одељење педијатрије у Клиничко-болничком центру “Земун”.

Најмлађа заражена особа је двомесечна беба, а најстарија има 60 година. Већина оболелих није вакцинисана, а 34 одсто је на болничком лечењу. Компликације су регистроване код 91 оболеле особе


Најмлађа заражена особа је двомесечна беба, а најстарија има 60 година. Већина оболелих није вакцинисана, а 34 одсто је на болничком лечењу. Компликације су регистроване код 91 оболеле особе

Број оболелих од ове високозаразне болести расте, а како кажу епидемиолози, ако се интензитет заразе настави, дневно ћемо имати 100 новооболелих пацијената. Једна заражена особа морбиле може да пренесе на 15 других, а вакцинација ММР вакцином једина је заштита од ове болести чије компликације могу да буду смртоносне.

Највише заражених у Земуну

Према речима директора КБЦ “Земун” др Драгоша Стојановића, ситуација је подношљива с обзиром на епидемиолошку ситуацију.

– Ситуација је код нас као и у другим установама. Посете нису обустављене. Болесна деца се изолују у посебне просторије и нису у контакту са другом децом која нису заражена морбилима. Сваког дана имамо новоболеле, а од јутрос смо на одељењу педијатрије изоловали шесторо малишана који имају вирус малих богиња – објашњава Стојановић.

Особе које нису примиле ММР вакцину не само да су у ризику од оболевања већ и од компликација болести. Имунолошки бедем који се градио годинама највише је урушен у предшколском узрасту, а стручњаци су упозоравали да је најопасније да мале богиње уђу у предшколске установе. Оно чега су се епидемиолози плашили се и догодило, а из Градског центра за јавно здравље Београда сазнајемо да су главни центри ширења зараза поред предшколских установа, и Универзитетска дечја клиника у Тиршовој и Институт за мајку и дете.

– Епидемија се убрзава, а интензитет се све више повећава. У Београду је према последњем пресеку 207 оболелих особа, од којих је велики број деце предшколског узраста, мада има и старијих од 30 година. Заражене су углавном невакцинисане особе. Родитељи оболелу децу воде директно у терцијарну установу, односно Тиршову и Институт за мајку и дете, те се у ходницима заразе и здрава деца – кажу из Градског завода за јавно здравље.

Према речима проф. др Зорана Радојичића, директора Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, у тој установи је од почетка епидемије морбила на територији Београда хоспитализовано укупно петоро деце.

– Сва деца са сумњом на морбиле у амбулантама Клинике пролазе тријажу и прегледају се у посебно опремљеној просторији како би се заштитила деца која су хоспитализована или су на Клинику дошла на преглед на друге специјалистичке прегледе – објашњава Радојичић.

Родитељи криви

У КБЦ “Др Драгиша Мишовић” број новооболелих варира из дана у дан, а према речима проф. др Радислава Шћепановића, сваки нови случај је алармантан.

– Нажалост, кампања против ММР вакцине је одрадила своје и сада се плаћа цена. Код нас на лечењу сада стално има деце, број је променљив, има и особља и вакцинисаних и невакцинисаних, али за сада нико није животно угрожен. Треба веровати струци и послушати лекаре. Неправедно је према тој малој деци која ничему нису крива и која не могу да одлучују, да у њихово име родитељи, који под утицајем ко зна којих интереса, реше да их не заштите и не вакцинишу – објаснио је проф. др Шћепановић.

У Новом Саду шесторо оболелих

Из Института за јавно здравље Војводине саопштено је јуче да је за месец дана у Новом Саду од малих богиња оболело шесторо људи те да су епидемију пријавили вишим инстанцама.

– Узраст оболелих креће се од девет месеци до 43 године. Две оболеле особе су невакцинисане, а остали пацијенти су непознатог вакциналног статуса против морбила – прецизирају у Институту за јавно здравље Војводине. У тој здравственој институцији кажу да су од укупног броја оболелих два повезана са епидемијом у другим деловима земље.

Надлежни из те установе упозоравају да су могући нови случајеви оболевања узимајући у обзир епидемиолошке карактеристике морбила и присуство вулнерабилне популације.

Они подсећају да се од новембра 2017. године на територији Дома здравља Нови Сад спроводи допунска имунизација ММР вакцином свих невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних обвезника.

Закаснеле вакцинације

У Нишу, где је 23. новембра пријављена епидемија малих богиња, приметно је порастао број вакцинисане деце, али да би се постигао крајњи ефекат са тим се трендом мора наставити и надаље.

– Када је кренула епидемија, број вакцинисане деце у Нишу био је око 80 одсто, док је сада, према незваничним подацима, већ премашио 95 одсто јер су многи родитељи тражили да им се деца вакцинишу – каже проф. др Зоран Величковић, начелник Центра за контролу и превенцију болести у Институту за јавно здравље у Нишу. Од почетка октобра закључно са јучерашњим датумом, у Србији и српским енклавама регистровано је 758 случајева малих богиња. Мале богиње однеле су и две жртве.

Степен вакцинације од 95 одсто је гарант

Да би деца и особе које оправдано из здравствених разлога не могу да приме ММР вакцину били заштићени, проценат вакцинисаних мора да премашује 95 одсто, упозоравају епидемиолози. Према подацима „Батута” до краја новембра, бележи се повећан обухват деце предшколског и школског узраста ММР вакцином (од навршених 12 месеци до навршених 14 година живота) који износи 91 одсто.

КЦ Ниш: Дечак који је преминуо није се заразио морбилима у болници

У управи Клиничког центра у Нишу кажу да се дечак Ј. Р. (2), који је умро 2. јануара од компликација изазваних малим богињама, није заразио овим вирусом током лечења у Нишу, јер је примљен први пут на лечење 4. децембра са симптомима запаљења плућа, које је компликација малих богиња а не почетак ове инфективне болести.

У Крагујевцу тежак случај

Жена из Краљева, стара 50 година, која је заражена малим богињама, у изузетно тешком је стању и налази се на интензивној нези крагујевачког Клиничког центра.

– Она је на интензивној нези и респираторно је угрожена. Вирус малих богиња добила је од унучади, који су добро. Осим ње, тренутно нема других пацијената заражених морбилима у нашој установи – рекао је др Предраг Сазановић, директор Клиничког центра у Крагујевцу.