Прочитај ми чланак

ЗАСЛУЖЕНО: Бахати полицајац “лети из МУП-а“, следи суспензија! (ВИДЕО)

0

Београд — Покренут дисциплински поступак против полицајца који је хапсио грађане који су протестовали због исељавања породице Матић на Доћолу и он је удаљен са посла.

Главни полицијски саветник Полицијске управе за град Београд Никола Пуповац најавио да ће полицајац бити суспендован.

„Колега ће бити удаљен до окончања дисциплинског поступка, биће суспендован, а радна група коју је формирао начелник полицијске управе је у сталном контакту са тужиоцем“, рекао је Пуповац.

Он је казао да коначну одлуку очекује врло брзо и навео да је радна група већ направила прелиминарни извештај, из кога произлази дисцилинска одговорност полицајаца.

Претходно је у МУП-у заседао колегијум, који је одлучивао хоће ли и какве ће мере бити предузете против полицајца који се јуче брутално обрачунавао с рађанима. Колегијум је разматрао и извештај Унутрашње контроле МУП-а, која је синоћ добила задатак да истражи овај инцидент.

У име полиције и свих њених припадника, због некоректног поступања према приведеним лицима, упућено је извињење МУП-а.

Поступање полицајца осуђују и у Полицијском синдикату Србије где кажу да је недопустиво да појединци блате углед службе и да је неопходно да се изрекне адекватна казна. Синдикат тражи и да министарство спроведе психолошку проверу свих припадника МУП-а како градјани не би убудуће имали сличан проблем и како се ситуација из Вишњићеве не би поновила.

У међувремену, откривен је идентитет полицајца који се јуче обрачунавао с грађанима окупљеним због подршке породици ватрогасца Матића, која је избачена из стана. Реч је о Милосаву Стиковићу, пише „Блиц“.

Према сазнањима тог листа, он обавља посао помоћника командира у Полицијској станици „Стари град“. Стиковић у полицији ради већ 20 година и до сада није дисциплински кажњаван.

Подсетимо, београдска полиција брутално се јуче у Вишњићевој улици на Дорћолу обрачунала с грађанима који су негодовали због исељавања четворочлане породице ватрогасца Зорана Матића.

Најбруталнији је у томе био управо полицајац Стиковић, који је изазвао бурне реакције окупљених грађана када је зграбио за рамена једну мајку и угурао је у полицијску марицу наочиглед њене малолетне ћерке, само зато што је полицајцима приговорила, питајући их зар их није срамота да прете деци која су дошла да подрже другаре из разреда. Након тога полицајац је извиждан.

Претња да ће бити угуран у марицу била је упућена и репортеру Б92, који је полицајца питао зашто је то урадио.

Подсетимо, осим поменуте жене, приведено је још неколико грађана, који су касније у току дана пуштени.

Поменути инцидент који се догодио у среду испред Вишњићеве 9 на Дорћолу осудили су чланови полицијских синдиката, а заштитник грађана Саша Јанковић затражио је од председника владе и министра Ивице Дачића да се извини грађанима због „бахатог“ поступања полиције при хапшењу грађана.
Дачић, који се налази у службеној посети, рекао је да је избачена породица Матић привремено смештена у полицијски хотел на Бежанијској Коси. Он је за Б92 потврдио и да је телефоном разговарао са ватрогасцем Зораном Матићем. Такође, у МУП-у је јуче речено и да ће се наћи решење за трајни смештај ове породице и да „свог човека неће оставити на улици“.

Само неколико сати након овог инцидента, како сазнаје Б92, почела је унутрашња контрола МУП-а. Први резултати требало би да буду познати већ данас.

Стан из ког је избачена породица ватрогасца Матића потражује и адвокатица Милица Ђурковић, која је имала судско решење о извршењу исељења.
Матић тврди да је стан легално купио 1999. године и за њега „Инжињеринг промету“, док је стан био у сивој градњи, платио 72.000 марака и у њега уложио још 16.000 марака.

„Инжињеринг промет“ је за фирму „Победа“, која је била градитељ станова, изводио занатске радове и у компензацији добио четири стана, од којих је један Матићев. „Касније се појавила адвокат Милица Ђурковић, која тврди да поседује све папире за наш стан и да га је платила 24.000 марака“, рекао је Матић, напомињујући да је уговор са њом поништен јер није измирила све обавезе.

У међувремену, „Победа “ и „Инжињеринг промет“ су отишли у стечај и већ 15 година траје суђење, на које Матићи никад нису ни били позвани.

Матић каже да је све урађено незаконито, јер је суђење за утврђивање власништва над њиховом имовином вођено а да их нико није обавестио о томе. „Само су се једног дана појавили са судском пресудом против које ништа нисмо могли да урадимо“, рекао је он.

Последњи покушај судских извршитеља да иселе породицу Матић био је 15. октобра, међутим исељење је одложено због безбедносне ситуације, јер је Матић претио да ће се запалити уколико му полицајци уђу у стан. Тада је адвокатица Ђурковић с приватним телохранитељима дошла како би породица била исељена.

Милица Ђурковић у изјави за Тањуг каже да је судски добила власништво над станом и да је тај стан купила још 1990. године од стамбене задруге „Победа“, али да је пет година касније добила обавештење да мора да доплати за стан, иначе ће уговор бити раскинут. „Стан сам преплатила и нисам желела ништа више да доплаћујем, већ сам покренула судски спор и донета је привремена мера да се ‘Победи’ забрањује да отуђује стан“, рекла је она.

Такође тврди да се у стан од 1999. године уселила Рада Матић, која је стан чувала за фирму „Инжињеринг промет“, у којој је радила као спремачица.

„На суду је утврђено да смо ми власници, а да се у стану налази треће лице. Они нису купили стан и у туђем стану су били 12 година. Овај спор водим скоро 20 година, а извршење је законито изведено на основу судске одлуке“, казала је адвокатица Милица Ђурковић.

(Б92, Бета, Блиц, Танјуг)