Прочитај ми чланак

Запаљен фитиљ на Балкану

0

455246_101804c3_f

 

Подстрекивање нетрпељивости према Србима на Косову, напади на локале у Војводини чији су власници Албанци и међуетничка песничења по европским метрополама присутна су и трећи дан након скандала на фудбалској утакмици Србија – Албанија.

Генерални конзул Србије у Цириху Зоран Јеремић протестовао је због паљења српске заставе, затраживши пуну истрагу о инциденту на Хелвеције плацу.

Упади у српске школе

На неколико српских кућа у селу Црквена Водица код Обилића исписани су графити „Албаниа“ и „Косова“. У истом селу, у мултиетничкој основној школи, у једној од учионица окачен је цртеж са картом такозване велике Албаније, налик карти због које је пре две вечери прекинут фудбалски меч Србија – Албанија. Група албанских ђака упала је у српску школу „Браћа Аксић“ у Липљану и прекинула наставу на српском језику.

– Пренео сам надлежним органима наше незадовољство и тражио истрагу у вези са паљењем српске заставе. Објаснио сам да то није обичан инцидент и да је Хелвеције плац злоупотребљен за наставак политичке провокације која је почела на стадиону у Београду. Указао сам и на то да није случајно што се то десило у Цириху – каже за „Вести“ конзул Јеремић.

О окидачу тог и других инцидената – застави велике Албаније на стадиону Партизана у Београду званична Тирана је променила тактику. Славље дуж земље након прекида утакмице и саопштења Фудбалског савеза Албаније да је „то једина једина застава коју имају“ сада се гурају под тепих, па тако и амбасадор те земље у Србији Иљир Бочка каже да му не делује логично да иза тог инцидента стоји албанска држава. Он чека да му српска страна проследи информације.

Грчки протест Тирани

Амбасадор Грчке у Тирани Леонидас Роканас упутио је демарш албанском министарству спољних послова због напада на припаднике грчке мањине у Албанији после прекинуте фудбалске утакмице Албаније и Србије у Београду. Од албанских власти тражи да осуде инциденте који су се догодили над припадницима грчке мањине у селу Дервичан, у близини границе две земље.

О албанском репрезентативцу који је отео заставу српском фудбалеру, Бочка каже да је вероватно мислио да је у питању застава Албаније јер је видео симболе – црвену боју, црног орла и слике две познате албанске историјске личности. Амбасадор је „у чуду“ због демарша које му је упутило Министарство спољних послова Србије због „великоалбанске провокације“. Док му МСП замера на „непримереном личном ангажовању“ јер је на аеродрому „инсистирао да се пропусти већи број албанских држављана, наводно бизнисмена и новинара“, Бочка каже да се ту нашао „случајно“ како би сачекао своје пријатеље.

Спремајући кофере за Београд у најављену посету, премијер Албаније Еди Рама разочаран је коментарима српских званичника поводом инцидента на утакмици, али не одустаје од пута. Пребацивање одговорности осетио је и амбасадор Србије у Тирану Мирољуб Зарић коме су албанске власти упутиле најоштрији протест. Испред амбасаде у том тренутку демонстрирало је око 100 младих Албанаца „нових патриота“, где је већина носила црвено-црне мајице и пароле на албанском и енглеском језику.

НАПАДИ НА ЛОКАЛЕ АЛБАНАЦА У ВОЈВОДИНИ
Полиција против ширења мржње

Напади на локале у Војводини чији су власници Албанци настављени су и у ноћи између четвртка и петка. Непознате особе запалиле су једну пекару, а оштетиле пекару и ћевабџиницу у Новом Саду. Пекара Ас пек је скоро потпуно изгорела након што је на њу бачен Молотовљев коктел, а у року од сат времена нападнути су и локал Баш ћевап и пекара Европа. Исламска заједница Србије најоштрије је осудила нападе на имовину муслимана у Новом Саду, Вршцу, Старој Пазови и Сомбору и позвала Српску православну цркву и јавност да се придруже тој осуди.

Државни секретар МУП-а Србије Александар Николић изјавио је да Србија неће толерисати ширење верске и националне мржње и да ће сви који се одлуче да на непримерен начин униште имовину у власништву Албанаца бити најстроже кажњени.

 

(Vesti onlajn)