Прочитај ми чланак

КО СУ СРБИ ИЗ ЏЕКСОНА: Због њих комшије Ирци и Немци прелазе у Србе и православце

0

У овом граду налази се и црква Св. Саве, најстарија српска православна црква на тлу Америке (саграђена 1894), коју је основао и саградио први српски монах који је рођен на овом континенту, Свети Севастијан Џексонски, који је канонизован пре четири године

О Србима из калифорнијског градића Џексона знамо понајвише по оном надалеко чувеној и “ватреној” прослави православног Божића. Сви, дакако, памтимо снимке на којима колона џипова заузима бусију на сред главне градске улице, док из њих излазе људи наоружани “дугим цевима”.

Следи канонада из свог расположивог оружја, а паљба се прекида само да би се евентуално промениле патроне или узело резервно оружје из аутомобила. Прошле године специјални гост на њиховом слављу био је генерални менаџер Сакраменто Кингса и прослављени српски кошаркаш Владе Дивац.

Екипа бањалучке Алтернативне телевизије је запуцала на лице места, у Калифорнију, и открила да се иза те помало пежоративне и баналне слике “прангијања” крије једна сјајна заједница наших земљака која је поносна на своје порекло и традицију, које чува већ више од 150 година.

У граду који су у време Златне грознице на Аљасци основали српски и италијански досељеници налази се и црква Светог Саве, најстарија српска православна црква на тлу Америке (саграђена 1894), коју је основао и саградио први српски монах који је рођен на овом континенту, Свети Севастијан Џексонски, кога је Свети Синод канонизовао пре четири године.

У Џексону се прави и најбољи хлеб у Америци, погађате, управо у пекари једног Србина.

Најпознатији филмски каубој свих времена, Џон Вејн, често је долазио и одседао у локалном хотелу Национал, који, наравно, држе Срби. Управо су власници тог хотела и организатори летњег кампа за српску и децу из мешовитих бракова, током кога најмлађи имају прилике да науче нешто више о култури, језику и традицији њихових предака.

У локалној цркви Светог Саве чувају се трагови, фотографије и записи о томе како су локални Срби својевремено као добровољци отишли на Солунски Фронт, да помогну својој браћи на путу повратка у окупирану отаџбину.

А о томе колико су Срби као заједница поштовани говори да је неколико Ираца и Немаца и њихових породица, између осталих заменик локалног шерифа, прешли у православље и данас се декларишу као Срби.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!