Прочитај ми чланак

ЗАКЉУЧАН АРХИВ Зашто је забрањен увид у документа БИА

0

Увид у документа у Архиву Србије, између осталих и оне које је доставила БИА, није могућ од 6. октобра и тако ће бити све до 8. јануара.

rade-bulatovicАрхивску грађу БИА Архиву је 2005. године предао Ра­де Бу­ла­то­вић, тадашњи директор те агенције

Званичан разлог затварања Архива су „радови на адаптацији депоа у циљу адвекватне противпожарне заштите“. С друге стране, историчари то оцењују као веома необично, а неки сумњају да се документа скривају. У Архиву Србије налази се документација БИА, која је доступна само у случају научних истраживања и државним комисијама. Постоји и око 80.000 личних досијеа, чије копије могу да буду послате само судовима у поступцима рехабилитације.

Добривоје Томић, члан државне Комисије за проналажење тајних гробница, каже да сумња да је у питању покушај да се склони документација о злочинима комуниста. 

Драшковић: Крију истини о усташама

Лидер СПО Вук Драшковић каже  да „чувари велике тајне хоће да наводном противпожарном заштитом спрече политички и духовни пожар који ће захватити Србију кад тајна о злочинима буде откривена“. „Кад Србија сазна и да је најелитнија усташка пуковнија, заробљена 1943. у Стаљинграду, у октобру 1944. пребачена у Србију да је ослобађа, да су ти усташки ослободиоци починили масакр над народом у Гучи, Драгачеву и Поморављу и да је Тито усташког потпуковника Марка Месића унапредио у пуковника, чин с којим је и умро 1982. у Загребу. Да поменем и страшни комунистички злочин у Лисичјем јарку и близу још 300 тајних и масовних гробница по Србији. Од сакривене истине о помору десетина хиљада људи сада би да се бране и противпожарном заштитом, али нема тих апарата који ће пожар да спрече“, каже Драшковић. 

– Образложење је неуверљиво и зато сумњам да хоће да склоне грађу коју је БИА једва доставила и која није потпуна. Сада су нам и то забранили. Овако нешто је немогуће и незамисливо у развијеним земљама – каже Томић.

Историчар Срђан Цветковић, доскорашњи секретар Комисије за тајне гробнице, каже да је веома необично да архивска грађа буде недоступна. И историчар Чедомир Антић каже да Архив увек мора да буде отворен.

Библиотека у Архиву је отворена, али тамо може да се види, на пример, списак књига и део документације на микрофилмовима, где нема докумената БИА. Архивска зграда у Железнику нормално ради, али тамо такође нема документације из БИА.

Марија Ненадић, овлашћена у Архиву Србије за документацију БИА, каже да су збирке докумената БИА биле отворене за чланове Комисије за тајне гробнице од тренутка када је та Комисија и основана.

– Ван логике је да нас неко сада оптужује да му ускраћујемо приступ документацији коју слободно користи од оснивања. За скоро три године прегледали су већину документације из области њиховог интересовања. Привремено су недоступна не само документа из БИА већ све што се налази у депоу у Карнегијевој улици. Ми имамо око 12 километара грађе, а документација БИА је само мали део тога – каже Ненадићева и наглашава да је за грађане од огромног значаја да се уведе савремени противпожарни систем у Архив.

Она каже да је судовима послато обавештење да неће моћи да им достављају копије личних досијеа док трају радови.

– Ми грађане можемо само да обавестимо да ли у Архиву постоји досије, а судовима достављамо копије докумената из досијеа. Од почетка године било је више од 4.300 захтева судова и грађана – наводи Ненадићева.

(Блиц)