Прочитај ми чланак

ВУЧИЋЕВА СРБ: Бебе у породилишту добиле бактерију из вентилације! Боре се за живот

0

У породилишту у Општој болници у Аранђеловцу три бебе инфициране су бактеријом легионела. Новорођенчад су хитно пребачена на лечење у Центар за неонатологију Клиничког центра Крагујевац, где им се лекари боре за живот. Опасна бактерија је, како сазнајемо, изолована у вентилационим цевима аранђеловачке болнице, а инспекција Министарства здравља је и даље у овој здравственој установи.

Локално становништво је у паници, а труднице које чекају порођај траже начин да се пребаце у друге болнице.

„Целу ноћ од муке нисам спавала. Моја ћерка је у тој болници и треба да се породи за седам дана на царски рез. Видела сам објаву да су бебе због инфекције бактеријом легионела пребачене у Крагујевац. Нисам веровала да тако нешто може да се догоди, али сам се распитала и покушала да смирим ћерку. На жалост, једна од медицинских сестара која нам је пријатељица потврдила је да су бебе пребачене у другу болницу, да је јуче била инспекција, али да и даље испитују случај. Ћерка чека порођај, а страхује за живот свог детета. Одвешћемо је у Крагујевац или ћемо платити 3.000 евра ако треба да се породи приватно. Морамо да сачувамо и њен и бебин живот, а то нема цену”, испричала је С.Симић из Аранђеловца.

Наша саговорница тврди да се сваки проблем у овој здравственој установи заташка зато што управа очекује долазак председника државе Александра Вучића, који ће 10. марта свечано отворити реновирану болницу.

„Долази да отвори болницу која се и даље распада. Та установа нема ни директора, већ вршиоца дужности. Трагично је да њима није битан живот бебица које су тек рођене. У тој болници се нижу проблеми, а реновирају је већ четири године и никако да заврше. Зимус кад је било најхладније, у породилишту није било грејања, жене су се порађале на температури од 10 степени, па смо носили грејалице да запослени пробају да угреју собе“, револтирано прича С.С.

Један од лекара из болнице у Аранђеловцу потврдио је да су три бебе пребачене у Крагујевац.

„Сумња се на легионелу код једне бебе, а и остале две су вероватно инфициране. Аранђеловац још нема услова за безбедне порођаје, јер легионела долази из вентилације и директно угрожава живот пацијената. Инспекција је била пре два дана, били су јуче, а ту су и данас. Да иронија буде већа, болница се реновира, али овде још ништа није завршено, а председник нам долази ускоро. Посао чишћења вентилације је дуг процес и није једноставан. Требало је да радимо са смањеним капацитетом јер ово је заиста опасно“, рекао нам је лекар, који је замолио да остане анониман.

Запослени кажу да у болници влада опште расуло.

„Овде је тотални хаос. Најављено је било да ће председник доћи 10. марта да отвори реновирану болницу, а сад су померили за 15. Имамо нашминкане три просторије које ће бити снимљене, а остало је у хаосу. Породилиште је сређено, али џаба кад је вентилација пуна бактерија, а и даље ради. Пребрисан је и очишћен део где се узимају брисеви, али то није довољно. Постоје фирме које раде комплетно дезинфекцију вештачких вентилација и централних клима, али је то јако скупо. У просторији где је скенер немамо ни природну вентилацију и само чекамо када ће радници оболети од карцинома“ каже за Нова.рс докторка запослена у болници у Аранђеловцу, чији је идентитет познат редакцији.

Из Клиничког центра Крагујевац потврдили су да су бебе пребачене у њихов Центар за неонатологију.

„Три бебе пребачене су на лечење у Центар за неонатологију Клинике за педијатрију Универзитетског клиничког центра Крагујевац“ потврдила је Вања Ђорђевић, портпарол ове установе.

Легионела напада плућа

Бактерија легионела (Легионелла пнеумопхила) изазива компликације када путем ситних капљица доспе у плућа. У одбрани од инфекције одлучујућу улогу има ћелијски имунитет, али уколико се организам не одбрани, као последица се могу јавити атипична упала плућа названа легионарска болест или понтијачна грозница. Инкубација траје од два до 10 дана.

Упала плућа је главна клиничка карактеристика легионарске болести. Када се јави у тешком клиничком облику, осим плућа могу бити захваћени јетра, бубрези, пробавни тракт и централни нервни систем. За разлику од легионарске болести, понтијачна грозница представља акутну респираторну болест без упале. Симптоми су повишена температура, бол у мишићима, главобоља, понекад кашаљ, бол у грудима, ждрелу и дијареја. Иако се болест узрокована легионелом јавља током целе године, много је чешћа лети због веће изложености људи изворима бактерије као што су овлажени ваздух, клима уређаји и базени.