Прочитај ми чланак

ВОЈНИ СИНДИКАТ позива припаднике војске да одбију наређење јер је кривично дело

0

Војни синдикат Србије (ВСС) позвао је данас припаднике Војске Србије (ВС) да одбију предају мобилних телефона и приступних шифри, јер такво наређење представља "кривично дело" и навео да ће поднети кривичне пријаве против особа на руководећим местима које буду инсистирале да се то учини.

ВСС је тако реаговао јер је, како су раније саопштили, у све јединице (ВС) „поново стигло наређење да се њиховим припадницима одузимају мобилни телефони у току радног времена и за време боравка у јединицама, касарнама и објектима ВС и министарства одбране“.

Фото: Војска Србије

„Имајући у виду одредбе Устава Србије, које гарантују неповредивост тајности писма и других средстава комуницирања и предвидјају да је одступање дозвољено искључиво на основу одлуке суда, неспорно је да органи командовања у Војсци Србије, немају ваљан правни основ за одузимање личних мобилних телефона припадника војске и приступних шифри јер тако чине грубу повреду права великог броја људи и кривична дела“, наводи се у данашњем саопштењу.

Зато је Синдикат позвао све припаднике ВС да на основу члана 13. став 1. Закона о Војсци Србије и тачке 14. Правила службе Војске Србије, „одбију да изврше ово наредјење јер се њиме очигледно чини кривично дело“.

„Свим члановима Војног синдиката Србије који због оваквог насилничког понашања командовања буду трпели било какве санкције или последице, пружићемо правну заштиту, а против команданата, начелника и других лица на руководећим дужностима која буду инсистирали на одузимању личних мобилних телефона и увида у приступне шифре, подносићемо кривичне пријаве“, наведено је у саопштењу.

У саопшењу је наведено да у одредјеним просторима војске не треба користити уређаје „којима се може извршити отицање тајних војних података, али се то не може чинити свуда и у свим објектима и касарнама ВС“.

„То је лош изговор да се потпуно неуставно и незаконито остварује увид у податке о личности сваког припадника војске и томе су сви дужни да се супроставе“, напомиње ВСС.

ВСС је подсетио да је повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности донео у мају 2018. године, решење којим се министарству одбране Србије забрањује обрада података о личности кроз привремено одузимање приватних мобилних телефона без судског налога.

„Пристанак за обраду података о личности мора, напоменуо је Повереник, представљати слободно дату, неусловљену и недвосмислену изјаву воље лица, које је на адекватан начин и благовремено информисано о свим аспектима обраде његових података и које не сме трпети никакве последице у случају ускраћивања или опозива пристанка, а то овде очигледно није случај јер се одузимање мобилних телефона и уступање корисничке шифре условљава наређењима“, навео је ВСС.

Војске Србије

„У Војсци Србије у одређеним објектима могу се само користити службени телефони, у одређеним објектама могу приватни и службени мобилни телефони, ван службених просторија, за приватне стваре, никад не смеју да се користе службени телефони.

Сваки припадник Војске Србије има могућност да у одређене касете, приликом ступања у службене објекте, одложи свој приватни телефон и да га закључа. Нико не тражи да се дају шифре са приватних телефона, већ да се по Правилу службе у службеним просторијама користе службени телефони, са службеним шифрама, који се са одговарајућим кредитом добијају из Министарства одбране”, каже неименовани извор из Војске Србије за Србин.инфо, демантујући да је ико тражио од  запослених у  Војсци Србије да уступају шифре са својих приватних телефона.