Прочитај ми чланак

Власт купила највише диплома, а хапси средњошколце

0

Нишка полиција саопштила је данас да је заједно са Министарством просвете расветлила више случајева фалсификовања диплома и привела 34 особе због сумње да су учествовали у малверзацијама у области средњошколског образовања. И не, ова вест не би била необична да српска јавност годинама не сведочи оваквим малверзацијама, само што у њима главне улоге односе виоски политички функционери који нам кроје судбине.

У саопштењу Министарства унутрашњих послова објашњено је да је хапшење 34 особе осумњичене за ову врсту малверзације уследило због сумјне да су дипломе стечене фалсификовањем коришћене приликом запослења и остваривање радно-правних привилегија у земљи и иностранству.

Док полиција хапси одговорна лица, средњих школа „Доситеј“ и Средње техничке школе у Београду, није могуће а не запитати се да ли је по среди поново дељење селективне правде и због чега се полиција и надлежна министарства не позабаве случајевима фалсификовања о којима се нашироко говорило протеклих година.

Такав је случај Синише Малог, актуелног министра финансија чији је случај у жижу јавности доспео 2014. године док је Мали био први човек Београда. Тада је поднет и захтев да му се не додели звање доктора који је потписала група од 330 академика и универзитетских професора, а тражено је и да се пред Одбором за професионалну етику покрене поступак против ментора и комисије.

За све то време Мали је тврдио да је све „безочна лаж“, да му његово знање нико не може одузети, а онда је на аферу ставила тачку Иванка Поповић када је дошла на чело Београдског универзитета, „потпомогнута“ студенти из удружења „1 од 5 милиона“, који су 12 дана држали зграду Ректората у блокади. Иако је Малом тада одузето докторско звање испред имена, за ово нико није одговарао пред законом.

Неколико година касније, странке окупљене око Савеза за Србију оптужиле су и актуелног министра одбране Небојшу Стефановића да је фалсификовао факултетску диплому стечену на Мегатренд универзитету, о чему је било речи неколико година раније али је тада афера „загашена“.

Наиме, како је Н1 извештавао 2019. године, Мали је дипломирао у фирми Мегатренд Интернатионал Еxперт Цонсортиум Лимитед из Лондона. Министар је ‘уписао’ друштво са ограниченом одговорношћу, наводно 1995. године. Потом му је 2005. Факултет за пословне студије Универзитета Мегатренд у Београду диплому компаније признао као факултетску диплому.

И Пословна школа Мегатренд Интернатионал Еxперт Цонсортиум Лимитед рекламирала се 1996. у „Политици“. Мамила је студенте професорима из Токија, Берлина, Лондона. Н1 је контактирао професоре који заиста постоје, али је невоља што су одговорили да никада нису предавали у фирми коју је студирао тадашњи министар унутрашњих послова Србије.

Професор Тим Морис, који 2019. предаје менаџмент на Универзитету Оксфорд у одговору Н1 је навео: ‘Никада нисам био запослен у тој компанији’. Не зна се ни ко су били студенти те компаније осим министра Небојше Стефановића и министра Петра Ђокића из Републике Српске.

Потом је 2020. године новинар Н1 Адам Сантовац добио европску награду за истраживачко новинарство за документарни филм „Мега дипломац“, који се бави Стефановићевом дипломом.

Да ли због нових афера у чијем центру се нашао Стефановић или због симптоматичне амнезије стручне и нестручне јавности, афера „Мега дипломац“ је скрајнута у запећак, а одговорни за њу поштеђени су било какве одговорности.

Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) 2016 је објавио анализу њеног доктората у којој су открили да је значајан део докторске дисертације плагиран. Према њиховој анализи више од 20 одсто текста преузето је без цитирања из радова економиста или академаца и дословно преписаних пасуса без навода аутора.

Ментор Јоргованке Табаковић био је професор Миленко Џелатовић, који је касније ступио на место председника Економског савета Српске напредне странке.