Прочитај ми чланак

Више јавно тужилаштво оценило да Вучић “није противуставно деловао”

0

Покрет Усправна Србија поднео је приговор Апелационом јавном тужилаштву у Београду против одлуке београдског Вишег јавног тужилаштва о одбацивању кривичне пријаве против Александра Вучића због “противуставног угрожавања територијалне целине Србије” извршеног тако што је 27. фебруара у Бриселу прихватио Споразум о путу нормализације односа Београда и Приштине.

Удружење грађана Усправна Србија је као доказ навело и Бечку конвенцију о уговорном праву, из чије одредбе 4. неспорно произилази да је међународни споразум- те тако и овај, правно ваљан и обавезујући када су га актери прихватили, без обзира да ли су га и потписали.

Фото: Принтскрин

Више јавно тужилаштво у Београду је у експресној одлуци, донетој пет радних дана након подношења кривичне пријаве, закључило да овај европски план “ниједном својом одредбом” није у супротности са Уставом Србије у делу који регулише њену територију и границе и да Вучић “није предузео противуставно деловање у покушају да се отцепи неки део територије Србије”, већ су “све његове радње биле усмерене на нормализацију односа Београда и Приштине”.

Кривични законик Србије предвиђа да ће се онај ко силом или на други противуставан начин покуша да отцепи неки део територије Србије или да део те територије припоји другој држави казнити затвором од три до петнаест година.

„Правнику Вучићу је јасно да је споразум обавезујући и ако није потписан“

Покрет Усправна Србија поднео је 10. марта ове године кривичну пријаву против Вучића због основа сумње да је извршио кривично дело угрожавање територијалне целине из члана 307. Кривичног законика, тако што је 27. фебруара ове године прихватио овај Споразум “који је у супротности са Уставом Републике Србије у делу којим се дефинишу њена територија и границе”.

“Александар Вучић је, делујући са директним умишљајем извршио наведено кривично дело, и то тако што је давањем пристанка на план ЕУ о нормализацији односа Београда и Приштине, у име Републике Србије, прихватио такозвано Косово као независну и суверену државу, са свим елементима који су обухваћени овим појмом у складу са Повељом Уједињених нација и другим релевантним документима међународног јавног права, односно спровео противуставно отцепљење Косова и Метохије из састава Републике Србије”, наводи се у кривичној пријави.

У пријави се прецизира да је у Бриселу одржан састанак Вучића и премијера такозваног Косова, Аљбина Куртија, уз посредство високих представника Европске уније, на којем је тема била “такозвани европски план за нормализацију односа Београда и Приштине”.

Након одржаног састанка европски комесар за спољну политику Жозеп Борељ изјавио је да су се Вучић и Курти “сагласили да примене план ЕУ о нормализацији односа Београда и Приштине”, те да су “обе стране данас прихватиле да то буде имплементирано“.

Исте вечери на сајту Европске службе за спољне послове објављен је текст тог европског плана, којим је, у члану 1, предвиђено је да ће Косово и Србија развијати “добросуседске односе”, те да ће „обе стране међусобно признати документе и националне симболе, укључујући пасоше, дипломе, регистарске таблице и царинске печате“.

Чланом 2. Споразума предвиђено је да ће се „обе стране руководити циљевима и принципима утврђеним у Повељи Уједињених нација, посебно оним о једнакости суверенитета свих држава, поштовању њихове независности, аутономије и територијалног интегритета, праву на самоопредељење, заштити људских права и недискриминацији“.

У члану 4. Споразума предвиђено је да ће „обе стране наставити да делују полазећи од претпоставке да ниједна од њих не може да представља другу у међународној сфери нити да делује у њено име“ и да се Србија убудуће “неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији“.

“Прихватањем Споразума којим се на недвосмислен начин такозваном Косову признају сви елементи државности, односно својства која се могу односити искључило на државе, попут суверенитета држава, територијалног интегритета, неограничености чланства у међународним организацијама, председник Србије, Александар Вучић, прекршио је Устав Републике Србије у делу којим се дефинишу њена територија и граница”, наводи се у кривичној пријави.

У њој се подсећа да је у преамбули Устава Србије прописано да је покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја те покрајине “следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима”.

У члану 8. Устава Србије прописано је да је њена територија “јединствена, недељива и неповредива”, а да се мења по поступку предвиђеном за промену Устава.

“Иако Споразум није закључен у писаној форми и потписан од стране председника Вучића, сам чин прихватања му даје правну снагу, што је њему, као дипломираном правнику и активном вишегодишњем учеснику у преговорима Београда и Приштине ван сваке разумне сумње морало бити познато”, наводи се у кривичној пријави.

Прецизира се да из члана 3. Бечке конвенције о уговорном праву произилази да је међународни споразум правно ваљан и обавезујући за актере који су га „прихватили“, односно “дали свој пристанак да буду везани уговором“, те да се он по својим правним последицама изједначава са писаним споразумом између држава.

ВЈТ: Подносилац пријаве није поднео доказе већ само цитате из докумената

Више јавно тужилаштво је 17. марта одбацило ову кривичну пријаву, коју је формално поднео заступник Покрета Усправна Србија Драган Добрашиновић, јер “не постоје основи сумње да је учињено наведено кривично дело, нити било које друго кривично дело за које се гони по службеној дужности”.

У решењу заменика београдског јавног тужиоца Николе Ускоковића наведено је да подносилац пријаве “није доставио ниједан материјални доказ који би поткрепио изнете наводе, осим цитирања текста европског плана за нормализацију односа Београда и Пристине, који је објављен на сајту Европске службе за спољне послове, као и појединих одредби Бечке конвенције о уговорном праву”.

Београдско ВЈТ је притом навело да су “одредбе из поднете пријаве и правна квалификација резултат искључиво својевољног непрецизног тумачења одредби европског плана за нормализацију односа Београда и Приштине”, наводећи да овај план чак и не носи назив “Споразум”, како то подносилац пријаве тврди.

У решењу ВЈТ се наводи и да “овај непотписани план ниједном својом одредбом није у супротности са преамбулом Устава Републике Србије, којом је прописано да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, и има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије”.

“Следствено наведеном, само поступање председника Републике Србије у конкретном случају није било у супротности са обавезом да се заступају и штите интереси Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима, те самим тим он није предузео противуставно деловање у покушају да се отцепи неки део територије Србије или да се део те територије припоји другој држави, већ су радње пријављеног председника Републијке Србије биле усмерене искључиво на нормализацију односа Београда и Приштине, какав је и назив самог пана”, додаје се у решењу.

Добрашиновић: Београдско ВЈТ избегава процесуирање свог стварног шефа – Вучића

Законски заступник Покрета Усправна Србија Драган Добрашиновић каже за Данас да је београдско ВЈТ одбацило кривичну пријаву против Вучића “брзином никад виђеном у српском правосуђу”, што је “жаљења вредан покушај ВЈТ да избегне процесуирање свог стварног шефа – Александра Вучића”.

“Тешко је замислити краће образложење једне тужилачке одлуке које у себи садржи више материјалних, чињеничних и логичких грешака од ових које је у великој журби- која је специфичан вид изражавања лојалности председнику Републике Србије- успело да напабирчи Више јавно тужилаштво. Тих двадесетак редова сачињених с муком која је производ стицаја огромне сервилности и још веће неукости, биће прави драгуљ у историји тужилачког бешчашћа”, каже Добрашиновић.

Он тврди да у образложењу решења ВЈТ “нема ничега што није или изобличено, или кривотворено или у потпуности неистинито”.

Према његовим речима, београдско ВЈТ није нашло за сходно чак ни да се обавести какав је тачно назив акта који је Вучић прихватио у Бриселу, а који се зове “Споразум о путу нормализације између Косова и Србије”, што је “брилијантна манифестација нестручности, површности, непрофесионалности и некомпетентности”.

“Из образложења Вишег јавног тужилаштва недвосмислено произилази да је за ову правосудну институцију суштинска аутономија Косова и Метохије у оквиру суверене државе Србије, како то прописује Устав, исто што и признавања суверенитета, независности и територијалног интегритета такозваног Косова од стране председника Вучића, који је то учинио прихватањем Споразума из Брисела, а потврдио прихватањем Анекса их Охрида који је саставни део Споразума. Вишем јавном тужилаштву, очигледно је, није јасно да се појмови попут суверености, независности и територијалног интегритета везују искључиво за државе”, каже Добрашиновић.

Покрет Усправна Србија је у свом приговору, уз негирање свих навода у решењу београдског ВЈТ, затражио од Апелационог суда да том тужилаштву “изда обавезно упутство” којим му налаже да предузме кривично гоњење против Вучића због кривичног дела угрожавање територијалне целине.

Вучићево прихватање комплетног текста споразума у Бриселу потврдио и анекс у Охриду

У приговору Покрета Усправна Србија наводи се да су, осим шефа дипломатије Европске уније Жозепа Бореља, изјаве о прихватању Споразума од стране Вучића дали и изасланик Стејт департмента САД за Западни Балкан Габријел Ескобар, специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак и “други међународни званичници укључени у овај процесс”.

Њихова суштина се састоји у тврдњама о прихватању комплетног текста Споразума од стране Србије”, наводи се у приговору.

“ Неупоредиво важнији доказ од изјава појединих дипломата, које Вучић нити једном речју није демантовао, па у њихову веродостојност не треба сумњати, јесте сам текст Анекса споразума (из Охрида, прим. аут.) у којем је експлицитно наведено да се „Косово и Србија у потпуности обавезују (посвећују томе) да ће поштовати све чланове Споразума и овог Анекса и спровести све своје обавезе које произилазе из Споразума и овог Анекса, експедитивно и у доброј вери”, додаје се у приговору.