Прочитај ми чланак

УЗЕТИ ПРАВДУ У СВОЈЕ РУКЕ – да ли нам је фитиљ све краћи?

0

Није реткост да чујемо да мирни и ненасилни људи почине злочин. Такав случај догодио се пре два дана у Београду. Жена (70) је убила грађевинског инвеститора.

Да ли нам је фитиљ све краћи и зашто се стиче утисак да људи све чешће узимају правду у своје руке?

Screenshot/TV Prva

Жена која је закорачила у осму деценију са три хица из пиштоља убила је инвеститора. Два су била смртоносна.

„Она уопште није тако деловала, она је тако пријатна, ма то је фантастично каква је она била пријатна и фина жена“, кажу познаници.

Колико пута сте тако нешто чули? Психолог Горан Томин објашњава да окидач може да буде унутрашњи или спољни фактор.

„Окидач унутра значи да је постоји проблем са менталним здрављем. Окидач споља значи једно такозвано ситуационо убиство, нешто што нас наведе, иако смо ми ментално здрави, да урадимо тако нешто“, наводи Томин.

Притисак, страх, претње, главни су разлози за појаву такозваних спољних окидача.

„Кратак фитиљ је термин који се може користити за људе који имају ослабљену контролу импулса, стручно речено. Оно што ми зовемо краткофитиљаши то су људи са ослабљеном контролом импулсима. Најчешће су то људи из категорије поремећаја личности“, објашњава Слободан Симић, специјалиста психијатрије.

Да ли неочекивана убиства од неочекиваних извршилаца могу да буду спречена? Психијатријска установа Лаза Лазаревић једина је у Београду која под присилом може да задржи особу на лечењу.

„То подразумева хоспитализацију против његове воље и без његове сагласности и у ситуацијама у којима лекар тако процени. То су ситуације када лекар процењује колико су пацијенти опасни по себе, али и по околину“, наводи Ана Опанковић, специјалиста психијатрије.

Окидач је и мерило казне за кривично дело убиство. Ако се утврди да је злочин извршен због неурачунљивости и сужења свести, затвор неће бити казна.

„Они иду на лечење. У том случају треба видети да ли је фактор неурачунљивост, да ли је био неки други фактор. Дакле, неурачунљиви не иду у затвор, иду у болницу“, каже Симић.

Стручњаци из области психијатрије са којима смо разговарали сматрају да број таквих убистава није у порасту.

„Ја лично мислим да је тај број релативно константан, да у протеклих пар година није дошло до пораста, већ да је то више медијски испраћено“, каже Опанковићева.

Ипак, само на Е одељењу болнице Централног затвора у Београду лечи се најмање 500 људи.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!